| •• a întrebat:

Am un laptop Acer Aspire 5715Z si tot imi apar dungi orizontale pe ecran cam dupa 30 de minute.
-stie cineva ce ar putea avea?
-oare placa video e dusa?
-probleme cu pixeli?
-se poate inlocuii cu alta placa dar nu de acelasi model (ma refer de la alt laptop dar tot acer?
Va rog dau fundita!

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

O singura incercare poti sa faci! Cauta un cd bootabil care are si interfata grafica, de genu Knopix on cd sau Ultimate Boot Cd for Windows (ambele sunt sisteme de operare live... pornesc de pe cd) si vezi daca si in unu dintre astea iti face la fel(adica daca mai apar dungile alea). Ideea e sa elimini problema driverelor busite.
Daca apar ...nu mai ai ce-i face schimbi placa video (e busita)chestia este ca s-ar pute sa fie prinsa de placa de baza si in cazul asta schimbi cu totul (placa baza+placa video) Du-te la service! PLaca se poate inlocui cu o alta placa la fel! >>>service! I'm sorry!

8 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Daca placa video e dedicata, se poate schimba, dar daca e integrata nu, deoarece se gaseste pe placa de baza (dupa cum ii spune numele - integrata).
Daca nu apare imediat, poate sa fie cauzata si de caldura. Desfa-l si curata-l.
Daca are garantie nici nu te mai gandi. Pune-i-l alora in brate si o sa se rezolve. tongue

| Intruder19 a răspuns:

Se numesc artefacte, inseamna ca placa ta este pe duca, cel mai bine este sa te duci cu el la un service/garantie.

| Minks a răspuns:

Nu se stie daca se poate schimba, unele laptopuri au placa video integrata (lipita de placa de baza) - asta nu se poate schimba.
Dungile tale pe ecran pot fi cauzate de 3 factori:
Placa video
Displayul
Panglica
Deasemenea ne-ar ajuta daca ai putea sa faci o poza ecranului cand dungile alea apar. E posibil sa fie artefacte cauzate de temperaturi excesive sau un defect al placii video.

| FlorianPop a răspuns:

Poi problema e 100 % de la display! Ori s-a stricat ori nu ai facut setarile bune la Video!
Daca raspunsul meu te-a ajutat te rog fundita!

| mishu112 a răspuns:

Cred ca este de la placa video... daca vrei sa o schimbi nu stiu daca poti pentru ca s-ar putea sa ai laptopul placat sa nu poti sa schimbi nimic decat daca ai garantie sa iti dea altul nou! Funda

| razvan1305 a răspuns:

Daca e luat nou e de la fabrica, dul in service. Daca e mai vechi ori de la caldura, deci curatai ventilatoru ori e de la placa video