| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema la monitor si voiam sa stiu cum o rezolv sau de la ce e...infine azi a mers bine nimic schimbat cand deodata cand stateam pe net a inceput sa se opreasta monitorul si sa revina dupa cateva secunde...(nu se stingea doar se inchidea)infine si tot continua sa faca asa ce sa fac?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand, verifica cablul de curent si cablul video.
Scoate stecherul din priza si baga-l in alta priza. Scoate si capatul celalalt a cablului din monitor si baga-l inapoi ferm, pana la refuz.
Cablul video il desfaci din calculator (mufa) si bagi bine inapoi, dupa care faci acelasi lucru si la capatul bagat in monitor.

Nu strica nici daca opresti complet si scoti din priza atat calculatorul cat si monitorul, sa se raceasca, minim o ora.

Daca ai posibilitate, verifica monitorul si pe un alt calculator sau calculatorul cu un alt monitor.

Daca problema persista si in continuare, atunci ai nevoie de un depanator priceput, service.

5 răspunsuri:
| BostanDaniel1974 a răspuns:

Control panel rezolvare problema imagine setari executa rezolvarea problemei din sistemul operativ

| UnSimpluRoman a răspuns (pentru Bula):

Ieri am incercat si am dat de 2 ori restart si dupa am scos cablul din priza si nu a mai facut nimic...azi vad ca a revenit o sa incerc si celelalte metode date de tine

| UnSimpluRoman a răspuns (pentru Bula):

Am facut tot ce ai zis dupa un timp nu mai face asa dar dupa o zi aprind calculatorul si incepe iar...

Bula
| Bula a răspuns (pentru UnSimpluRoman):

Incearca sa cureti de praf coolerul placii video, precum si cel al procesorului.
(pensula subtire cu fire lungi + aspirator cu "cioc" ingust").
Si restul cutiei se aspira, dar atent, sa nu se rupa ceva!

| UnSimpluRoman a răspuns (pentru Bula):

Se poate ca nu a mai fost suflat de mult praful.