| DoBrOOO2001 a întrebat:

am si eu o problema la Pc, acum l-am primit de la cineva, nu e mare chestie de pc este un hp5470sc si am ceva probleme la el. Daca il las vreo sa zic 30-40 de minute fara sa il folosesc incepe sa baraie destul de tare nu stiu din ce cauza. Oare se poate rezolva?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil este plin de praf, ceea ce duce la uzura ventilatoarelor.
Trebuie curatat (foarte atent! ), eventual si schimbat ventilatorul cu problema.

Uneori baraitul poate fi cauzat si de cabluri care se ating de paletele ventilatorului, care se poate indeparta usor cu mana. happy

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Cred si eu ca este de la un ventilator vechi. Cineva care se pricepe sa scoata radiatorul, sa inlocuiasca pasata si sa-l curete! Poate fi si de la cooler-ul sursei. Incearca sa-ti dai seama!

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Curata-l de praf

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Suna a ventilator vechi, poate necuratat de praf, sau a ax de ventilator care s-a decalibrat. Cineva care se pricepe cat de cat poate verifica treaba asta relativ repede.