| SiderS a întrebat:

Am si eu o problema : nu-mi pot instala windows-ul pe pc (pc-ul doar ce a fost asamblat toate sunt puse cum trebuie), in bios imi detecteaza stick-ul (bineinteles este pus bine windowsul pe el) dar cand ii dau sa buteze imi apare fereastara aceea cu selectatul limbii apoi imi da eroare, imi spune ca nu gaseste stick-ul. Ma puteti ajuta cei care stiti sau cei care au trecut prin asta? PS: Am incercat tot in bios de la boot ce era legat de boot si usb si nimic.

18 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Posibil sa fie modul de instalare al windowsului. AHCI sau IDE, dar e improbabil. Poate daca dai mai multe informatii te pot ajuta.

| SiderS explică (pentru Frank51):

IDE

| alexboss2020 a răspuns (pentru SiderS):

Stick-ul pe ce este formatat, ntfs, fat32?

| SiderS explică (pentru alexboss2020):

Ntfs

| alexboss2020 a răspuns (pentru SiderS):

Imi poti spune te rog frumos ce versiune de windows ai incercat sa iti descarci pe stick, normal ar trebui sa iti mearga fara nici o problema happy

| SiderS explică (pentru alexboss2020):

Windows 7 Ultimate SP1 x64

| alexboss2020 a răspuns (pentru SiderS):

Ai incercat sa il descarci din alta sursa? Este foarte probabil ca fisierul pe care tu l-ai descarcat sa fii avut probleme, ori nu ai facut ceva bine in bios, cand intri in bios selectezi ca boot primar USB Flash Driver, salvezi si dupa dai restart la PC!

| SiderS explică (pentru alexboss2020):

Am facut deja chestia asta cu primar usb. Apoi am mai incercat alte 2 windows-uri pe care le-am facut bootabile pe stick cu windows tool si rufus. De aseara tot incerc si nu-i dau de cap.

| SiderS explică (pentru alexboss2020):

Am reusit sa gasesc biosul pe yt poate observi ceva ce ma ajuta ce eu n-am observat https://www.youtube.com/watch?v=EHkPcGJHbhE

| alexboss2020 a răspuns (pentru SiderS):

Nici eu, daca tu chiar ai spus ca ai facut totul cum trebuie ar trebui sa iti mearga
Du-te la unul dintre prieteni tai si incearca sa folosesti stick-ul tau in PC/laptop lui si vezi daca ii merge, daca nici lui nu ii merge inseamna ca fisierul cu windows nu este bun sau stick-ul are probleme, merita incercat! Incearca in biosul altcuiva!

| SiderS explică (pentru alexboss2020):

Am incercat asta pe laptop-ul de pe care iti scriu acum. Merge. Aveam o idee ca eu sa scot hardul din pc si sa ma duc cum ai spus tu la un prieten si sa instalez windowsul de la el.

| SiderS explică (pentru alexboss2020):

O sa mai incerc o singura data, daca nu reusesc nimic o sa ma duc cu hardul la cineva si sa instalez dea colo windows-ul. Este prima data cand mi se intampla asta.

| alexboss2020 a răspuns (pentru SiderS):

Poti incerca si asta, sper sa iti rezolvi problema daca nu reusesti am sa incerc sa fac un video pe canalul meu de Youtube cu o versiune de bios si am sa iti arat ce setari folosesc eu pentru a boota de pe usb sau a instala win de pe USB/Flash Drive!

| SiderS explică (pentru alexboss2020):

Ok mersi. Daca reusesc sa-i dau de cap revin cu rezolvarea. Mersi ca ai incercat sa ma ajuti.

| Frank51 a răspuns (pentru SiderS):

Daca instalezi windows sub un pc si apoi pui hardul in alt pc sunt sanse foarte mari sa iti faca crash, deoarece sunt instalate drivere pentru primul pc, iar al doilea este confuz si nu booteaza. Spun asta pentru ca am patit. Dar am reusit o data sa fac aceasta procedura, de pe un pc pe laptop(asta a fost singura reusita) si a mers. Deci sanse sunt sa mearga, dar mici. Inca o alternativa, ar fi sa instalezi de pe pc windowsul pana cand isi da primul restart, si cand face asta sa scoti hardul din pc si sa il pui in celalalt, si sa pui si stickul, si de obicei, iti arata o optiune gen continue windows instalation, si chiar merge.

| flixbuster a răspuns:

Win 7 nu are suport nativ USB 3.0. Calculatoarele noi au uneori doar porturi USB 3.0. Sunt setari de BIOS sau UEFI care se pot face in unele cazuri. Solutia garantata este Win 10 care are suport nativ USB 3.0.

| anonimg a răspuns:

1. Nu toate stick-urile pot fi folosite pentru boot.
2. USB-ul trebuie sa fie pus primul la ordinea de bootare.
3. Intra pe site-ul producatorului placii de baza si vezi acolo setarile necesare pentru bootare de pe stick (ex: versiunea de bios obligatorie, etc).
4. Poate nu ai facut corect ca stick-ul sa fie bootabil; astfel, degeaba ai scris windowsul pe el.
Deci sunt multe variante.

| SiderS explică:

Am rezolvat am fost ajutat de NLS ii multumesc mult pentru asta. Am incercat cum a spus el si o varianta de windows 10. N-am avut nici un fel de problema la bootare am procedat exact la fel cum am procedat cu windows 7, la 10 n-am avut probleme. Nu am descoperit insa de ce nu a mers windows 7, pe laptop nu aveam nici un fel de problema la bootare in fine, multumesc tuturor pentru raspunsuri.