| gamerulXDaa a întrebat:

am şi o problema mai complicata, problemă este ca pc -ul face ca un avion atunci cand.intru in chrome sau alt browser, eu zic ca este din cauza temperaturilor,. plava video sta undeva pe la 60-70 de grade, procesorul la 33 si placa de baza chiar si 60 de grade

8 răspunsuri:
| CostiS98 a răspuns:

Daca ai Windows 10 de la el ar putea face asta.si eu am la fel si daca ma uit la utilizare imi arata la procesor 100 % si gardurile functioneaza intrerupt.d e fapt asa se aude. si mi se incarca si greu.si eu am rezolvat asta instalând din nou Windows-ul si dezactivând updateurile din Windows.si nu mai folosesc chrome-ul. folosesc doar Microsoft edge si mi se pare destul de bun

| gamerulXDaa explică (pentru CostiS98):

Eu folosesc windows xp

| CostiS98 a răspuns (pentru gamerulXDaa):

Placa video este externa cumva?
pasta termoconductoare ai pe procesor si pe procesorul placii grafice daca aceea este externa

Bula
| Bula a răspuns:

Este imposibil ce scrii tu.
Daca temperatura placii de baza (temperatura interioara al carcasei) este 60 grade, atunci procesorul nu are cum sa fie mai rece, adica la 30 grade.

Oricum, zgomotul este de la unul din ventilatoare, probabil plin de praf.
Du-l la un service pentru curatire si eventual montarea a inca unui ventilator suplimentar de aerisire, pe carcasa.

Bula
| Bula a răspuns (pentru CostiS98):

Placa video EXTERNA nu exista pentru PC-uri!
Exista doar echipamente (placi) incorporate pe placa de baza (video on board) si placci video montate in extensie, pe placi introduse in sloturi adecvate (ISA, PCI, AGP, PCIE).

Ar fi bine sa mai invatam si termenele, daca le folosim!

| gamerulXDaa explică (pentru Bula):

Nu am cum sa iti fac ss la bios sa vezi laughing

| gamerulXDaa explică (pentru CostiS98):

Placa video (PCI), racire pasiva, pasta termonconductoare schimbata si la procesor si la placa video,.

Bula
| Bula a răspuns (pentru gamerulXDaa):

Atunci ai o placa (de baza) aiurita, care masoara si functioneaza ca atare... big grin