| marinush0011 a întrebat:

Hei salut,

Am o problema legata de placa video, nu imi mai merge coolerul si mi se blocheaza pc-ul si daca deschid browserul dp ce il aprind... se poate modifica undeva temperatura, pentru ca nu cred ca se ridica la 100 grade C doar deschizand un browser...
inca ceva: dc nu merge monitorul cand bag mufa in slotul de la placa de baza, vrea sa mearga doar prin slotul de la placa video..., ca daca ar fi mers nu mai lasam placa video in pc..., multumesc de rasp, dau fundita/!

Răspuns Câştigător
| jabiilord a răspuns:

Scoate placa video (cea in care ai mufa de la monitor bagata) si o sa ai semnal video apoi pe placa video incorporata.
De schimbat temperatura de RESTART (nu de blocare, nu de la placa video ci aceea de la procesor) o poti face de prin BIOS insa e de preferat sa o lasi la 70-75 nu mai mult.
Si daca tot ajungi sa desfaci carcasa fa si asta http://www.tutorialepc.ro/cum-se-curata-un-calculator-de-praf.html
ca sa nu ajungi la asta asta in cazul in care nu esti deja in stadiul asta:
http://www.tutorialepc.ro/temperatura-mare-pe-procesor-de-ce.html

2 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Cred ca e si defect sezoru, eu i-am facut overclok la a mea si de la 40 de grade ajunge cateodata si la 60... Daca vrei sa iti mearga monitoru in slotu de la placa de baza, trebuie sa scoti placa video separata!

| marinush0011 explică:

Am scos placa video din slot, am introdus mufa de la monitor in slotul de la blaca de baza, dar din pacate nu functioneaza monitorul