| korenix a întrebat:

Am un laptop Acer Aspire ES1-531 si nu l-am mai folosit de vreo 3 saptamani! Azi cand am incercat sa il aprind, nu a mers!
L-am lasat cateva ore la incarcat si nimic! Nici led-ul acela albastru nu se aprinde cum ca se incarca! Sa se fi stricat bateria? Dar totusi banuiesc ca ar trebui sa se aprindă, Cel puțin led-ul! Bateria nu este detașablila!
Care ar putea fi cauza?

5 răspunsuri:
| qffwqfw a răspuns:

L-ai lasat peste noapte aprins? Poate s-a ars ceva la el. Iti reomand sa-l duci la service de reparatii.

| SilviuSil a răspuns:

Salut cred ca s-a ars placa video sau procesorul

| flixbuster a răspuns:

E foarte posibil sa se fi "uscat" bateria (nu mai are curent deloc, in mod normal bateria nu trebuie sa ajunga niciodata sa se descarce complet, cand iti zice tie ca e la 0% ea tot mai are ceva curent in ea dar daca o lasi pe 0% cateva saptamani se duce si acel curent si se "usuca").

Sfat: scoate bateria si porneste laptop-ul (doar) cu incaracatorul cuplat si fara baterie. Daca nu mai este si altceva, va porni fara probleme. Poti sa incerci sa cuplezi apoi din mers (odata pornit Windows si dupa ce vezi ca e ok) bateria sa vezi daca incarca asa.

| flixbuster a răspuns:

O, scuze, nu am citit atent, acum am vazut ca bateria nu este detasabila.

De scos tot se scoate dar doar la service (autorizat, daca inca ai garantie).

| octav005 a răspuns:

Totul este posibil