| ChiukiuHamsler a întrebat:

Am un Laptop Windows 10 cu Microfon. Acest microfon nu are fir sau ceva. Este pus pe laptop. Dar am vrut sa-mi put microfonul de la casca, cand am firul de la microfon jos de la casca, nu ma mai auzea nimeni din confa. Inainte merge sa vorbesc cu microfonul de la Laptop. Ma poate ajuta cineva cum ma pot sa rezolv problema?

6 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

In Managerul Audio din laptopul tau exista niste optiuni prin care poti opri microfonul incorporat si utiliza pe cel extern sau cel conectat la casti.
Dar pentru asta trebuie sa consulti manualul modelului tau, pentru a nu face modificari de natura sa destabilizeze sistemul si sa faci mai mult rau decat bine.
Schimbarile se pot face, dupa caz, si din softul folosit (cum este Skype). Acesta poate permite sa alegi sursa microfonului si sa-l utilizezi pe cel extern, fara a umbla la setarile Managerului Audio. Poate se aplica si in cazul tau. Verifica setarile softului cu care vrei sa folosesti microfonul dorit.

| ChiukiuHamsler explică (pentru dannyel86):

Nu numai in skype nu ma aud, Discord, CS:GO.

| dannyel86 a răspuns (pentru ChiukiuHamsler):

Ce fel de casti folosesti si cate mufe au acestea?
Cate porturi audio are laptopul tau?
Castile de telefon (cu microfon) nu se pot folosi la laptop.

| ChiukiuHamsler explică (pentru dannyel86):

Am Casti Serioux. Scrie pe El Ca are microfon, Si are, Are 2 cabluri unu verde si unul roz, Ala verde e pentru Auz, Si cel roz pentru microfon.

| dannyel86 a răspuns (pentru ChiukiuHamsler):

Pe laptop, ai doua porturi pentru cele doua mufe (roz si verde)? Daca laptopul are doar un port audio, ai nevoie de un adaptor pentru ca atat castile, cat si microfonul sa poata functiona impreuna.
Daca laptopul tau are cele doua porturi, ele vor avea culorile corespunzatoare celor doua mufe (roz si verde). Verifica acest lucru.

| ChiukiuHamsler explică (pentru dannyel86):

Stiu asta, Pe Mufa verde arata o casca, si am bagat in mufa de la laptop unde este o casca, si aud.