| RK0 a întrebat:

am un pc mai vechi si pana imi iau unul nou as vrea sa ii mai pun niste ram la cel de acum. Imi puteti recomanda ceva compatibil cu placa de baza Lenovo MTQ45MK DDR3?

Răspuns Câştigător
| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Asta ii compatibila si ieftina: https://www.diabloscomputer.ro/......ite-modele

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Placa ta de baza suporta 8 Gb de RAM pe 4 sloturi (2 Gb pe slot) la frecventa de 1066 MHz, Dual Channel non-ECC. Nu stiu ce ai tu acum pe el!

| RK0 explică (pentru Salontanul):

2 sloturi au 1gb si unu are de 2gb mai ramane unul liber, pot sa pun pe ala de 2 gb sau 4?

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Am cautat pe google modelul placile tale de baza, iar din cate vad acesta poate suporta maxim 8GB Ram DDR3 cu frecvente de cel mult 1066 MHz. Deci cand cumperi rami ai grija ca placuta sa fie ddr3 si sa nu depaseasca 1066 Mhz. Cauta pe olx sau site-uri SH de componente PC, numai ai grija sa nu iei ceva cu o frecventa mai mare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru RK0):

Numai 2 GB pe slot suporta. Vindele pe alea de 1Gb, si ia 3 de 2 Gb la 1066 Mhz (DDR3). Suna la Diablos computer: Telefon 0728.166.694! Spune-le asta si costa 39 lei bucata. Te va mai costa cativa lei transportul.

| RK0 explică (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Pefect, fix la asta ma gandeam. Multam

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru RK0):

Ai putea, insa nu stiu cat de bine ar reactiona... Normal dual channel format din doua memorii similare ii cel mai bine pentru PC. In cazul de fata cred ca ai putea ocupa slotul liber numai bine cu 2GB. Numai ai grija cum ii aranjezi, daca iei una de 2GB iti recomand sa faci in felul urmator: cele doua placute de 2GB le pui la o distanta de 1 placuta, iar celelalte doua locuri libere le folosesti pentru cele de 1GB( care vor fi despartite de placuta de 2GB): https://www.google.com/......ps?/search

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru RK0):

Cu placere!