| Polinco a întrebat:

Am un pereche de casti pe care le-am primit cu telefonul mobil si cand le bag la PC se aude sunetul doar din casca dreapta si cand le bag la telefon se aud perfect amandoua casti? Cum pot sa rezolv aceasta problema?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E simplu.
Castile pentru telefoane au 4 contacte pe mufa jack, iar iesirea de casca a calculatorului are doar 3 contacte.
Ca urmare, contactele nu corespund, se aude doar un canal.

Si invers este valabil, daca vrei sa conectezi la un telefon o pereche de casti de calculator sau cablu spre amplificator, daca este cu mufa cu 3 contacte.

| Gizăz a răspuns (pentru Bula):

Interesanta informatie. Multumesc si eu, chiar daca nu eu am pus intrebarea. Dar curios e ca la mine se aud ambele si la PC. Chiar daca sunt tot casti de-alea ieftinache primite in cutia telefonului. Care ar fi explicatia?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Gizăz):

La unele telefoane, iesirea este doar pentru casti, nu si pentru microfon.
La acele mufe sunt doar 3 contacte pentru casca, iar microfonul este cel din telefon.
Vezi, cate contacte are mufa jack de la casti.

(la laptop-urile mai noi se folosesc o singura mufa pentru casti si microfon impreuna, cu 4 contacte).

| vmalex21 a răspuns:

Încearcă să rotesti si sa miști un pic mufa aia.Am si eu o astfel de pereche si e asa cum a spus Bulă, nu toate castile au fost concepute pentru folosire universală.