| GoodLuck15 a întrebat:

Am un procesor q9550 si o placa video gtx 770 2gb 256 bit.
Cam la ce performanta lucreaza placa video avand in vedere procesorul si cat de mare este bottleneck-ul?
Pe final as vrea sa imi recomandati un procesor amd care s-ar potrivi cu placa video sau unul Intel pana in 1000 lei.Va rog raspundeti la toate 3 intrebarile.

2 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Nu cred ca q9550-ul it bottleneckuieste un gtx 770. Maxim maxim 10%.
Ca sa schimbi procesorul va trebui sa schimbi si placa de baza. In acesti 1000 de lei intra si placa de baza noua? Banuiesc ca placa de baza e pe ddr2 asa ca o sa ai nevoie si de ram.

un punct bun de plecare pentru upgradeuri ar fi :
http://www.tomshardware.co.uk/cpu-hierarchy,review-33355.html

Procesoarele din aceeasi categorie au performante similare in jocuri si recomanda sa faci upgrade doar daca procesorul nou este cu 2 tieruri mai sus. De la q9550 ar trebui sa sari minim la un procesor sandy bridge(i5 2500k, i72600k sunt exemple bune), le gasesti pe la 500-700 de lei. Acestea fiind spuse bafta.

| FlyProject554 a răspuns:

Cu un Intel duo quad. si o placa video de 2 GB... ai o performanta destul de buna mai ales in jocuri
cat despre bottleneck nu prea stiu... cat ar fi.

si cat despre procesor... ce placa de baza ai pentru ati spune ce cpu ti s-ar potrivi