| anonim_4396 a întrebat:

am vărsat suc pe tastatură și acum unele butoane se ridică mai greu ca restul și este destul de enervat și aș vrea să-mi dati un sfat cu ce ar trebui să rezolv problema.
Tastatura funcționează bine, dar singura problemă este cea cu butoanele care se ridică mai greu.
Am încercat să o curăț puțin pe exterior, am desfăcut-o și am șters și pe interior dar problema persistă. Ofer fundă pentru cel mai bun răspuns!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| Dia1029 a răspuns:

Salut! Pur si simplu, desfaci laptopul cu totul scoti bateria, dupa tastatura si incearca sa o cureti cu un spray cu presiune si sa o tii in jos, daca nu mai merge deloc pur si simplu cumperi o tastatura noua.Fie de laptop, fie de calculator si aia e.

P.S: Stiu ca suna cam aiurea, dar eu asa as face.

| Intruder19 a răspuns:

Ce tastatura ai? Daca o desfaci si ramai doar cu partea din fata cu butoanele, o poti curata cu jet de apa si scapi de sucul din ea, o lasi putin sa se usuce si dupa o poti monta.

| emignon a răspuns:

Vă rog întoarceți laptopul cu partea superioară a monitorului și cu partea de jos a tastaturii sprijinite de o masă sau de podea, după ce mai întâi îl scoateți din priză. Iar tastatura de la calculator, lăsați-o vă rog cu lilerele in jos pe o masă sau pe podea. Lăsați să stea așa 3-6 ore. Dacă nici așa nu se rezolvă, apelați la un service. Mult succes.

Bula
| Bula a răspuns:

Sucul se curata cel mai bine cu... apa!

- Daca e tastatura de calculator, atunci se scoate mufa tastaturii din calculator
- Daca e tastatura de laptop, atunci se scoate laptop-ul din priza, se scoate bateria, dupa care se demonteaza tastatura

Cand tastatura este deconectata, acesta se introduce intr-un vas mare cu apa, suficient de mare sa fie acoperita cu apa (de exemplu in vana de la baie).
Se lasa un jumat de ora - o ora, timp in care se misca sub apa la intervale de 5 minute, pentru buna clatire a interiorului.
Odata bine clatita, tastatura se scoate din apa si se pune la uscat, la soare, in pozitie usor inclinata de verticala. Tasta spatiu sa fie jos.

La caldura de acum (peste 30 grade) tastatura se usca complet in 4-5 ore (si interiorul).
O ducem la umbra sa se racoreasca. Dupa un jumat de ora incercam prin apasare tastele, daca se mai lipesc (in mod normal trebuie sa functioneze bine).

Daca functioneaza bine "la rece", tastatura se poate monta inapoi si se poate folosi.
Daca tstele raman lipita in continuare, atunci ori o mai spalam inca odata, ori cumparam alta in loc.

| TheCrazyPlayer a răspuns (pentru Bula):

Trebuie sa bagi tastatura cu totul? nu se strica?

Bula
| Bula a răspuns (pentru TheCrazyPlayer):

Daca este uscat dupa, atunci tastatura nu pateste nimic. Plasticul si restul componentelor nu sunt afectate de apa.
Sucul insa se dizolva si se elimina la miscarea in lichid (apa).