| carhartt a întrebat:

Am vazut pe un site cu tricouri, un tricou, care avea un mesaj pe el " Sunt ateu ( Slava Domnului ) ".
Si nu inteleg ce vrea sa zica straight face Ma puteti ajuta?!
Multumesc!

5 răspunsuri:
| Cristianne a răspuns:

Buna,daca nu intelegi ce inseamna ateu,pai uite aici o definitie usoara:
ATÉU s.m. și f. Persoană care nu are o religie, care neagă orice divinitate.

Acum,nici eu nu prea inteleg ce vrea sa zica,dar fiecare cu gusturile lui,Unii sunt atei,altii crestini, altii musulmani, etchappy
Sper ca te-am ajutat.Pa-pa:*wave

| carhartt explică:

Aaaaa gata am inteles, adica, Ateu = fara Dumnezeu, fara credinta... si acolo scrie Slava Domnului, deci e o ironie, arata ca si cum nu ar fi ateu, ca daca ar fi ateu nu ar mai zie Slava Domnului laughing) ca ateu = fara Dumnezeu. inteleg

| Macaronel a răspuns:

Ateu inseamna o persoana fara credinta, adica nu crede in absolut nimic. Iar Slava Domnului e un fel de IRONIE. Daca el nu crede in nimic, de ce ar mai zice slava Domnului? Multumit?

| corolav a răspuns:

Dacă ai să te uiţi într-un dicţionar ( de fapt DEX-ul există şi pe internet) ve ai fla că ateu înseamnă" fără Dumnezeu", sau mai exact cel care nu crede în existenţa unui Dumnezeu :

| ILoveYou1102 a răspuns:

Ateii sunt mult mai inteligenti, adica nu cred in toate prostiile. parerea mea este ca dumnezeu nu exista."Slava Domnului" deoarece nu sunt influentati