| NonameQWERTY a întrebat:

as dori sa enumerati componentele necesare p/u crearea unui PC de office. ex: ai nevoie de... Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

O carcasa ieftina(eu am gasit cu 20 lei, decenta), o sursa, o placa de baza preferabil pe socket mai vechi, 1155 sau 1151(150 lei), un procesor cu grafica integrata, un i5 in 200 lei e arhisuficient, 4gb ram, un hard disk, unitate optica. Ar trebuii sa te duca in 600 lei.

8 răspunsuri:
| dante94 a răspuns (pentru Frank51):

La ce ii trebuie un i5? ar putea merge bine si cu un i3 de 3.0 ghz sau mai mult(daca in schimb face editare grafica ii trebuie un i5)

| NonameQWERTY explică (pentru dante94):

Multumesc, acum am un notebook Asus x501 este foarte slab, vreau un upgrade la un pc de oficiu nu doresc gaming. Si un buget de 3500 lei (MDL, traiesc in Moldova)

| Frank51 a răspuns (pentru dante94):

Un i5 din generatie veche este destul de slabut. In zilele astea gasesti i5 generatia 2, spre exemplu 2300, 2400, cam in 180 de lei, adica un chilipir, si performantele sunt foarte bune, comparabile cu i3 din ultimele generatii.

Bula
| Bula a răspuns (pentru NonameQWERTY):

Instaleaza pe notebook-ul tau Linux Mint in loc de Windows!
Este cu licenta gratuita, are cuprins un office gratuit si mai puternic decat cel MS si...
... functioneaza excelent si pe un calculator /laptop cu un procesor slab si 1-2Gb memorie RAM.
Nu se viruseaza, merge stabil, seamana cu Windows si se poate invata repede, mai ales daca ai experienta cu calculatoare.

| PainTech a răspuns (pentru Bula):

Nu sunt sigur daca modelele de Office sunt compatibile intre sisteme de operare, cu atat mai mult daca sunt companii diferite.

Bula
| Bula a răspuns (pentru PainTech):

Poti fi sigur! Si eu, si multi altii folosim Linux (Mint sau Ubuntu, cele mai populare).
Libre Office 5 preia, prelucreaza si salveaza fara probleme TOATE formatele cu care "lucreaza" MS Office (ceea ce nu se poate spune si invers), adica formatele doc, docx etc.
Daca doresti sa salvezi un document NOU, pentru a putea continua lucrul pe MS Office, documentul trebuie salvat in formatul dorit (Save as - si ales formatul MS Office compatibil).

| NonameQWERTY explică (pentru Bula):

Salut, Linux Mint=Cinnamon, Mate, Xfce, KDE?

Bula
| Bula a răspuns (pentru NonameQWERTY):

Iti recomand Linux Mint Cinnamon, cel mai usor pentru un (fost) utilizator de Windows, fiindca seamana foarte mult si e usor de invatat /folosit si pentru un incepator.