| bogdanz04 a întrebat:

As vrea sa stiu si eu niste detalii despre aparatul de incalzit casa Rovus Handy Heater. Este bun sau este doar reclama de el?

Răspuns Câştigător
| Beke_Lorand_1990 a răspuns:

Nu e bun de nimic
Eu l-am testat doua zile. Am pus un termometru în baie și era 15C și am setat aparatul la 32C și la 12 ore. După 12 ore era tot 15C. Acest aparat nu poate sa încălzească mai 1 m2 nu 23m2.

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Logic,cum crezi ca un aparat asa de mic poate incalzi o camera destul de mare?

| T. AC a răspuns:

Eu as dori sa stiu cat de mult consuma daca m-ar tine rezistentele pe langa celelalte aparate ce le mai am nu toate casile sunt dotate cu instalatie electrica din cupru mai au si combinatii

| stefy57 a răspuns:

Am un uscator de par care are 600W, cum crezi ca poate incalzi o camera de 23 de metri patrati?

| djtom a răspuns:

Nu știu, m-a rugat un prieten să caut astfel de informații, deocamdată n-am găsit utilizatori!
Văd că-și dau cu părerea unii care habar n-au ce este acest aparat...

| Beke_Lorand_1990 a răspuns (pentru djtom):

Nu e bun de nimic. L-am probat eu doua zile

| Marius1981474 a răspuns:

Este o teapa tipic teleshopping cauta pe net sunt o gramada de reviewuri negative https://www.youtube.com/watch?v=WQO8vMqgLUQ

https://www.youtube.com/watch?v=etHMTRySvuE

| Alexandru_Gutt_1977 a răspuns:

O camera de 25 -28 metri patrati izolata cu termosistem de 10 are un necesar de incalzire tinand cont de conditiile climatice din Romania de 5200 - 6000 wati. Daca echipamentul produce pe bune echivalent in caldura a 370 wati iti trebuie in jur de 17 intr-o camera.

| irinaas a răspuns:

Foarte bun! L.am.comandat din Media Galaxy, il folosesc pentru o camera de 20 m, caloriferele sunt calde dar pentru mine nu era suficient.Acum e temperatura optima, isi face treaba! Astept factura la lumina. sper sa n.am.surprize!

| Tepes_Nicu_1978 a răspuns:

Daca vrei sa scapi de niste bani, e f bun. Daca vrei saincalzesti o camera.e inutil.Nu are puterea de aridic a temperatura intr o camera de 3/3 nici cu 2 grade, in 6 -8 ore.e doar o mare teapa.

| Dragus-Roman_Ioan_1963 a răspuns:

Necesarul de căldură pentru o cameră este de 35-40 watt/h pentru metru cub de aer. La o izolație foarte bună și geam termopan, cu cel puțin 5 camere, cu o grosime minimă de 72 mm, necesarul de căldură ar fi de 15-20 watt/h pentru un metru cub de aer. Făceți-vă singuri calculele!
Pe mine mă interesează dacă după ce a atins temperatura setată decupează singur, iar la scăderea temperaturii din cameră cuplează din nou, cu alte cuvinte dacă este dotat cu termostat de ambient!

| Andrey_Marian_1961 a răspuns (pentru Dragus-Roman_Ioan_1963):

Foarte corect, multi nu cunosc detalii pentru calcul necesar de caldura ca sa aleaga o sursa de incalzire cu putere corespunzatoare. Pe situl lor nu poti preciza o parere negativa. Sunt niste tepari.

| Andras_JUhos_1976 a răspuns (pentru Dragus-Roman_Ioan_1963):

Zice clar ca nu are termostat, se opreste doar dupa 12ore, indiferent de temperatura.

| cristi202 a răspuns (pentru stefy57):

Foarte buna remarca, daca faci comparatia intre puterea aparatului, de 370 w si a unui uscator, de 600 de w, e usor de inteles cum "poate" incalzi o camera, atita timp cit nu o poti face cu un uscator. La urma urmei, puterea decide ce si cum face un aparat.

| ovidiu63 a răspuns:

Este inutil

| ovidiu63 a răspuns:

Este inutil.
Aceiasi teapa gen Topshop!

| Marian_Sandu_1957 a răspuns:

Din ce am citit despre el eu mare teapa asa ca ati pierdut

| MihaelaMariaPopa a răspuns:

La -2 grade intr-o casa la tara unde o camera are 16mp, neizolata si fara pardoseala de lemn sau parchet abia ridic la 22 de grade cu teracota incinsa dupa 2 ore. mai repede e mai practica o aeroterma dar tine caldut doar pana e pornita. temperatura scade rapid imd cum ai oprit-o.