| 1987bogdan a întrebat:

asi dori sa achizitionez niste panouri fotovoltaice si asi dori sa intreb daca surplusul de electricitate il por introduce in reteaua nationala si cat credeti ca ar costa sistemul cu 4 panouri?

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Depinde de capacitatea lor de producție(Mw).De regulă ca să poti face asta ai nevoie nu de niște ci de un câmp întreg de panouri fotovoltaice, investiție ce poate ajunge la câtea mii de euro, la care se adaugă connsturile de mentenantă, care nu sunt de oc mici.În zona unde locuiesc(Turda/Cluj) eu unt două astfel de parcuri(unu pe lânga Bădeni și celălalt pe E80 cum mergi spre Cluj de la Turda), ablele construite cu bani europeni. Când am timp o sa ma informez despre asta.Succes

| tr3ig a răspuns:

Faza cu panourile acestea fotovoltaice este altawinking tu daca iti pui panouri nu inseamna ca te decablezi de la reteaua nationala, inseamna ca tie iti scade costul la factura electrica, deoarece tu aceasta energie produsa practic o bagi in reteaua nationala si cei de la cez-electrica iti platesc tie pentru eawinking iar costul panourilor intereseza-te si tu pe net la casa verde parca, am inteles ca ar avea cel mai ieftin pret. baftawinking