| Bodale_Ady_1997 a întrebat:

Azi am achiziționat o baterie la mana a2.a pentru dslr-ul meu.
Tipul care mi-a vândut-o mi-a zis ca e noua. Cum pot afla dacă a zis adevărul și ca bateria nu este folosita?
Este posibila o alta metoda in afara de cea cu folosit ul ei ca sa vad cat tine?

2 răspunsuri:
| LinxCont a răspuns:

Daca are data fabricatiei apropiata de 2017 e mai buna, nici nu avea timp sa fie folosita si era in stare mai buna.
Daca e fabricata cu mult timp in urma, isi pierde din capacitate chiar daca nu e folosita sau daca e tinuta la cald.
Singura proba buna e folosirea ei, incarcare - descarcare. Daca e fabricata mai demult, atunci chiar daca nu a fost folosita poate avea capacitate mai mica.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca este in ambalajul original intact, atunci mai mult ca sigur e nefolosita.
Din fabrica, bateriile vin pre-incarcate, iar o baterie noua functioneaza fara probleme pe o durata de peste 3/4 din capacitatea totala. Deci, daca bateria initial e functional pentru 40 poze, iar dupa incarcare pana la 100% poti face 50 poze cu ea, atunci e ca si noua.