| GhitaAndrei2000 a întrebat:

Salut,am achiziționat s22 ultra,am activat economisire de baterie,dar bateria nu tine cât ar trebui, 7-8 ore pe zi,sunt niște setări pe care trebuie sa le fac, am 60 Hz,luminozitate scăzută,din ce am înțeles timp de o luna telefonul învață modul meu de utilizare,iar bateria o sa țină mai mult, dar vreau sa știu dacă mai pot face ceva setari.

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Deci ai dat o circa de bani pe un telefon scump si ai activat setari care ti-l fac la fel cu unul de 4 ori mai ieftin. Mdah, foarte smart...

| NLS a răspuns:

Cat anume tine bateria, si cum il folosesti?
Fratele meu nu are probleme, seara mai are macar 35%.
Asta cu incarcare pana la 100%.
Daca il incarca la 80%, e undeva la 15% seara, numai bun de pus la incarcat.
Dar l-a setat pe 1080p.
Nu a blocat fps-urile la 60, le-a lasat dinamic, pentru ca se economiseste mai mult.
Cand nu butonezi la el, se afiseaza 1-2 fps in loc de 60.
Si i-am oprit eu cateva aplicatii nefolositoare, majoritatea de la Samsung.
Luminozitatea o tine la ~50%.

| GhitaAndrei2000 explică (pentru NLS):

Îl folosesc pentru social media, poze ocazional, jocuri la fel, ma mai joc cu pixul, îl țin pe 1080 și 60 Hz, încerc și varianta ta și vad dacă este vreo diferența.

| Crackman a răspuns:

Depinde gps, stai pe date, ai in fundal aplicatii
Procesorul pe care il detine are nevoie mai mare de energie, ecranul este colorat si viu consuma baterie.
Un telefon daca ai screen tine de 7-10 ore este cel mai bun ( nu te tine o zi daca stai doar pe el )

| GhitaAndrei2000 explică (pentru Crackman):

Procesor exynos 2200, pe fundal am video original cu valuri de la Samsung, aplicațiile le am restricționat

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GhitaAndrei2000):

Genial de stupid, sa mor eu. Fundal video si zici ca vrei sa prelungesti autonomia? FUNDAL VIDEO?

| GhitaAndrei2000 explică (pentru GabiDumitrescu):

La ecranul de blocare

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GhitaAndrei2000):

Orice animatie in plus haleste aiurea din baterie, insa sa iei telefon hi-res, hi-refresh si sa o arzi la 1080p si 60 Hz efectiv nu are absolut nici o logica!