| MillionDollarBaby a întrebat:

DOAR CEI CARE STIU! Am un Nokia 2700 achizitionat la mana a 2-a dar nu prea il tine bateria si ma gandeam sa cumpar o baterie noua din comert si vreau sa stiu cum se formateaza bateria noua? cat si cum trebuie sa il tin la incarcat primele dati? mentionez ca tipul bateriei este BL-5CA si presupun ca si ce-a noua va fi tot acest tip. DAU FUNDA!

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Formatarea bateriei de telefon se facea la vechile telefoane ce aveau baterie Ni-Cd dar acum toate telefoanele au baterie Li-Ion sau Li-Polymer si nu mai este nevoie sa formatezi bateria.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Acest model de telefon are baterie de tip Li-Ion - vezi specificaţiile tehnice la linkul :
http://www.gsmarena.com/nokia_2700_classic-2657.php

Acest tip de baterii NU se formatează - vezi Instrucţiunile de folosire la linkul :
http://www.f64.ro/......009new.pdf

Toate cele bune.

| valentingb a răspuns:

Telefoanele vechi aveau nevoie de o incarcare de 12 ore si o golire completa a bateriei de trei ori consecutiv, pentru a indica corect capacitatea ramasa si pentru a economisi energia pe viitor. Telefoanele de azi vin preformatate, iar bateriile cu litiu nu au nevoie de formatare. Doar o cumperi, o incarci complet si apoi o folosesti in voie.

| MillionDollarBaby explică (pentru valentingb):

Lasa-mi id tau pe privat te rog happy

| valentingb a răspuns (pentru MillionDollarBaby):

Suntem pe o retea de socializare! happy avem mesaje.

| Adryano_Don_1986 a răspuns:

Bateriile noi, toate se formateaza la fel, cate 12 ore de 3 ori

| MillionDollarBaby explică (pentru Adryano_Don_1986):

De 3 ori cum adica? adica o tin prima data 12 ore apoi o termin apoi iarasi 12 ore si tot asa sau o tin la incarcat incontinuu? am mai auzit la cineva ca tii telefonul inchis si il tii la incarcat 24 de ore continuu, te rog sa-mi explici cum big grin

| Adryano_Don_1986 a răspuns:

Stati cuminti cocosei! se vede ca nu stiti nimic, orice baterie noua se formateaza, chiar daca vanzatorul zice sa nu o formatezi, altfel nu o sa te tina prea mult

| MillionDollarBaby explică:

Mersi de raspunsuri bajeti happy!