| anonim_4396 a întrebat:

Care dintre procesoarele i3 si i4 sunt mai bune si care dintre contine 3 nuclee? Cel mai radid raspuns ia funda!

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Cand tehnologia a evoluat de la i3 s-a trecut diret la i5 adica de la 32-nm la 22-nm iar numarul de nuclee e 1-2-4-6-8.
Deci nu am cum sa-ti raspund concert la intrebarea ta.Dar pe scurt clar ca procesoarele de generatie mai noua sunt mai bune (consum mic/viteza mare) iar cele cu mai multe nuclee de procesare la fel(adica imparte sarcinile la mai multi "lucratori" 2/4/6)

7 răspunsuri:
| LauBau a răspuns:

=> Caracteristici i3: http://ark.intel.com/......e-2_40-GHz
=> Caracteristici i4: ei bine nu exista i4 dar uite aici licta cu restul procesoarelor: http://ark.intel.com/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista nici i4 si nici procesoare cu 3 nuclee.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Procesoare cu 3 exista, insa de la AMD doar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Corect, dar el a intrebat exclusiv de clasele "i" care sunt Intel.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, si a intrebat si de i4 care nu exista. Ma luasem eu la un moment dat pe aici cu un papagal care imi explica mie cum i3 are 3 nuclee si i7 are 7. . happy

| DANI_1590 a răspuns:

Deci i3 are decat 2, i5 are decat 4, Si i7 poate sa aiba 4 6 sau 8 nuclee

| KobraXS a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,exista procesoare cu 4 nuclee sau 8