| RandomStudent a întrebat:

De ce se zice ca procesoarele Intel® sunt mai bune decat cele AMD.De exemplu daca am un A8-7650k(4x3.3 4 threaturi) comparativ cu un i3(2x3.6 4 threaturi), i3-ul este mai bun? Sau daca am A8 comparativ cu un A10 si au aceleasi frecvente si nuclee inclusiv, de ce A10 este mai bun?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca poate neam obisnuit cu ele, eu de exemplu imi place Intel mai mult decat amd

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De consum, toti vrem sa consume putin, si-ntradevar, au o eficienta performanta-consum ridicata, mai ales Intel de laptop, cu jumate cores si frecventa, rupe un CPU de desktop lejer la acest raport: performanta/consum. De asemenea, cu Intel Turbo Boost, esti sigur ca nu il rupi, la AMD exista overclock, copii gamer le rup lejer punand 6.5-7.0GHz si topindu-le aproape instant (pe air cooling). AMD daca ai IQ ridicat il folosesti la adevaratul potential, cu acel A10 de mai sus rupi in doua la performanta un i5, nu doar un i3.

| XYZ02 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum poti sa spui tu ca un A10 rupe un i5, nici macar pe cel din gen 1?
Spune-mi si mie unde ai vazut tu un overclock usor de 6.5-7.0GHz?
Mai sus de 5GHz in seria FX nu poti atinge asa usor...
Cat despre Ryzen 4GHz este destul de greu de atins...
Sa stii ca nu sunt fan Intel, sunt AMD, dar totusi...

| anonim_4396 a răspuns (pentru XYZ02):

Eu ti-am dat exemplu cum sa le rupi, stiu ca nu ajunge acolo.

| derEinzelgängerWolf a răspuns:

Pentru ca Intel au un prestigiu mai mare.Sincer si eu sunt fan Intel si cam prin orice mediu porfesional(de ex. o firma de IT) vei gasi Intel datorita faptului ca sunt de atat amar de vreme pe piata si isi fac bine treaba.Acuma sincer vorbind, daca ai avea propria afacere nu te-ai baza pe ceva care a confirmat deja in loc de un produs experimental?

| Pootiș a răspuns:

Arhitectura mai buna = consuma mai putin si merg mai reci.
Nu e vorba de preferinta, sunt extrem de apropiate dar Intel e pur si simplu mai bun.