| raul4tech a întrebat:

Care e mai bun:procesor Intel pentium dual core E5700, 3.0GHz,socket 775, box sau procesor Intel pentium dual core G2030 IvyBridge, 3000 MHz, 3 MB,socket 1155, box.

4 răspunsuri:
| YoChriss a răspuns:

Salut! Eu folosesc un E5400 si sunt multumit de el. Cred ca este mai bun Pentium decat IviBridge.

| shannygelu a răspuns:

G2030 IvyBridge are 3 mb cache e mai bun

| stroedaniel13 a răspuns:

Salut,

Eu iti recomand Ivy Bridge pentru ca mi se pare o tehnologie mai buna. Te sfatuiesc sa astepti pana pe 22 sa vezi ce reduceri vor fi de black friday.

Intra aici pentru mai multe detalii: http://bit.ly/1fdHrll

| raul4tech explică:

Aha,deci e mai bun IvyBridge, dar e mai bun decat procesor Intel pentium G3220, 3000 MHz, Haswel, 3 mb, 1155 socket, box sau e egal cu IvyBridge?

| vatco a răspuns (pentru raul4tech):

Haswel este tehnologie mai noua deci automat este putin mai bun, si cand spun mai bun ma refer la conditii de functionare, temperatura mai scazuta, consum de curent mai redus.pe langa asta are o generatie mai noua de placa video incorporata numita Iris/Iris Pro graphics, daca folosesti placa video incorporata o sa vezi o schimbare.dezavantajul este ca daca deja detii o placa de baza 1155 care suporta IvyBridge e posibil sa nu iti suporte Haswell chiar daca tot tehnologie 22nm foloseste.deci va trebui sa faci un update de bios sau sa schimbi placa de baza.