| Gameru a întrebat:

Care ma ajuta si pe mine cu un overclock la Intel pentium dual core e2160 va rog sau pana la cat se poate mariwinking

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Se mareste pana la 3300 Mhz din 1800 cat ai acum! Pentru asta iti trebuie un cooler bun pentru ca altfel il arzi.Toata treaba sa face din Bios, se mareste FSB-ul procesorului treptat incepand cu 230, volti lasati pe auto, memoriile pe auto si apoi maresti la 240 -> 250....pana ajungi unde iti doresti. Dupa fiecare marire de FSB testezi pc-ul cu Prime95
http://www.softpedia.com/get/Others/Home-Education/Prime95.shtml
Il testezi cca 5-6 ore si daca totul e OK si nu iti apar erori treci mai departe marind FSB-ul la 250 -> urmeaza iar testul -> OK ->maresti la 260...si continui. In tot acest timp monitorizezi temperatura procesorului cu CPU Thermometer 2.0 sau alt program http://www.idownload.ro/modules/wfdownloads/singlefile.php?cid=168&lid=3968
Temperatura la procesor nu trebuie sa treaca de 72 grade!
Deci, totul se face treptat fara sa te grabesti!