| Gion3334 a întrebat:

Ce carte imi recomandati pentru a invata c++? Tin sa mentionez ca vreau sa invat destul de multe lucruri despre acest limbaj, nu doar bazele.

7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Cauta pe Youtube, sunt foarte multe tutoriale (in engleza).

| SkyPilot a răspuns:

Incepi cu o carte usurica din care sa inveti bazele. Inveti lucrand concret, mai schimbi cate ceva, mai vezi ce iese. Cand stapanesti bazele limbajului mergi pe cartile lui Stroustrup (creatorul limbajului). Se explica in amanunt aspectele evoluate ale limbajului.

| Ara997 a răspuns:

1. manual intensiv info + manual cu rezolvari pentru clasa 9 - manuela milosescu
2 fundamentele programarii - culegere de pb clasa 9, 10, 11 -dana lica, mircea pasoi
3. programarea in limbajul c ptliceu 4 volume manuala cerchez marinel sherban
4informatica pentru grupele de performanta - mihai scortaru
site-uri de lucru cu autoevaluare:
pb.info
http://info.mcip.ro/
.campion
infoarena
hackerrank
pe mai tarziu pentru avansat
https://www.topcoder.com/

bafta si mult spor!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Http://www.stroustrup.com/books.html

tot ce e scris de tatal cpp

| F3d0x a răspuns:

Exista o aplicatie numita "Sololearn" pentru telefon.
Poti sa inveti mai multe limbaje de programare, inclusiv C++ de la acea aplicatie.

| PainTech a răspuns (pentru F3d0x):

Aplicatia e foarte buna, intr-adevar, dar te inava doar chestiile de baza.

| wpetterssone a răspuns:

Există un site foarte bine structurat. Poți să îl folosești pentru început. Eu de acolo am învățat cel mai mult C++, apoi l-am făcut și în facultate (mai mult C).
www.learncpp.com