| RecKinul a întrebat:

Ce este mai important la o camera foto digitala (exemplu la un telefon). Eu am crezut ca este vorba de numarul de megapixeli dar am observat ca am un telefon cu camerara de 3. 1megapixeli care face poze de o calitate mai buna decat unul de 5 megapixeli. Deci la ce trebuie sa fiu atent fiindca producatorii se refera doar la numarul de megapixeli.

2 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

De cand s-au inventat aparatele foto cel mai important lucru raman lentilele.
Poti sa ai 30Mp daca ai 3 lentile chinezesti de plastic faci poze mai rele decat un aparat de 1Mp cu un obiectiv cu lentile Karl Zeiss sau Leica.

| Gabriel_Flaviu_1987 a răspuns:

No pai in primul rand trebuie sa vezi si densitatea pixelilor, sa vezi sistemul de focusare pe care il are si mai sunt si alte multe alte aspecte de care trebuie sa ti cont dar astea 3 sunt cele mai importante