| costeaboy a întrebat:

ce parere aveti despre sistemul dat? o sa fie bun si pe viitor? s-ar descurca bine in jocuri?
Placa de baza ASRock B85M Pro4
Procesor Intel Pentium Dual-Core G3420 3.2GHz box
Hard disk WD Blue 500GB SATA-III 7200 RPM 16MB
Placa video Palit GeForce GTX 650 1GB DDR5 128-bit
Memorie Kingston ValueRAM 4GB DDR3 1600MHz CL11
Sursa Super Flower Atlas AT-530P12HE 530W
Carcasa Zalman ZM-T3
Ventilator RAIDMAX 120mm Black(2 bucati)
?

36 răspunsuri:
| vip425 a răspuns:

Este un sistem foarte bun.Se descurca de minune in jocuri/programe.

| costeaboy explică (pentru vip425):

De ce crezi tu asa? ce t-ea uimit la el?

| vip425 a răspuns (pentru costeaboy):

In primul rand are o placa video buna deoarece este DDR5, iar procesorul este bun pentru jocuri etc.

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru vip425):

Facepalmlaughingsi placile video de 100 lei pot fi ddr5, si nu dual core-u ala n-o sa duca jocurile nici din 2014 cum ar fi watch dogswinking

| costeaboy explică (pentru vip425):

Ce spui de fx6300?

| vip425 a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Serios, uitate mai bine la acel procesor si in plus arata-mi tu mie o placa video la fel de buna ca GTX 650 si la 100 lei.

| vip425 a răspuns (pentru costeaboy):

Este forte bun pentru ca are un cache forte mare iar in plus are si multe core.

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

O sa duca watch dogs, sun sigur eu cu gtx650 liber o sa duca, poate nu pe ultra dar pe medium sau pe low, o sa mearga foarte bine

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

Da pe low cu 30 fps daca ai o rezolutie mica, dar jocurile de anul viitor ce spui?

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru vip425):

Eu n-am zis ca exista vreo placa video mai buna la 100 de lei, ci una cu ddr5winking

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

Pe low o sa fie undeva la 40 fps, eu nu va inteleg, voi va cumparati pc numai pentru jocuri sau cum? eu de la pc nu am nevoie numai de jocuri, mai sunt si alte chestii, peste vreo 2 ani o sa imi iau un i5 si aici s-a incheiat treaba, 10 ani nu o sa am treaba,

| SouLIce a răspuns:

Acest sistem momentan se descurca bine in jocuri dar peste 1-2 ani nu se va mai descurca...
Este destul de ok configuatia ta

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

10 ani?rolling on the floorce? o sa-ti schimbi tot pc-ul iar peste 5-6 ani cu tot cu i5 daca vrei jocuri

| costeaboy explică (pentru SouLIce):

O sa-mi iau un i5 peste 2 ani si cu asta basta

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

Tu nici sistemul asta nu il ai si bati capu aiurea inca,

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

Se numesc benchmark-uri copile.

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

Si ce vrei sa spui ca cu fxu tau o sa fie mai bine, o sa stau 20 ani cu el nu?

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

Dar ce, numai eu am spus ca fx-u ala e mai bun? majoritatea care au raspuns la intrebarile tale au spus lucrul acesta. si nu el o sa mai duca jocurile inca 2-3 ani pe low, totul depinde de cat evolueaza tehnologia

| heldeN a răspuns (pentru costeaboy):

Ti-am recomandat si ieri, si acum 2 zile, si saptamana trecuta un pc in 1700 lei cu fx 6300+7770 care ii sufla in fata la pentium-ul tau si la gtx 650, dar vad ca doar pui intrebari la plictiseala dar nu cumperi nimic
Salut, o zi buna si bft happy

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

Adica ai in vedere ca fx 6300 e mai bun ca un i5? si ca fx o sa steie inca vreo 3 ani pe piata,? nu prea cred.

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

Fx 6300 nu e mai bun ca un i5 de generatie noua ci cu unul mai vechi, si da o sa ramana pe piata stai calm, e cel mai cumparat procesorwinking

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

Si ce vrei sa spui acum, sa-mi iau fx6300?

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

Nu, nu-ti spunem asta de 2 luni de cand pui aceleasi intrebari.

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

Nu inteleg, ce nu iti place la Intel?, ce folos ca fxu are 6 nuclee, daca intelul intr-un singur nucleu e cu 27% mai mult ca la un amd, deci un i5 cu 4 nuclee si cu 4 threaduri si cu 8mb bate acest fx liber,

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

Serios? un Intel de 800 lei bate un amd de 400 lei? oooo genial...
acum compara un Intel de generatie veche cu amd-u.

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

Si normal ca ala de generatie veche o sal bata fxu, logicbig grin

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

Compara fx-ul ala cu un i5 4440 si sa vezi ce mica diferenta e, iar la pret difera cu 400 lei

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

Intelul e mai performant, a fost, este, si o sa fie, deci nu sunt fan Intel dar asta e realitatea.

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

Ba tu intelegi ce comparatii faci tu? diferente de 500 lei?

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

I5ul de pe soketul 1150 il bate pe fx6300, fx6300 e ca un i3 putin mai ridicat