| Giorgi_Andrei_1999 a întrebat:

cum gasesc filele care ocupa o groaza din memoria PC-ului? in temp(local disc C unde e Win 7 instalat dar si alte programe descarcate) dau pe "properties" si ami arata 200gb ocupat si cand intru in folder sunt de fapt 20 de mb ocupat, nu mai inteleg nimic, cum le sterg?
si am iarata memorie plina dar de fapt e cam 90% goala

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

In C exista si fisiere din sistem ascunse, pe care Windows-ul nu le afiseaza decat daca activezi optiunea de a le face vizibile. E si un mod de protectie, dar, din pacate, si un mare consumator de spatiu. Pentru ca ascunse apar si unele fisiere temporare ca urmare a instalarii unor softuri sau navigarii pe internet, care se stocheaza pe hard. Aici gasesti instructiuni de activare a optiunii pentru fisiere ascunse. Nu sterge decat acele documente despre care stii sigur ca nu sunt pentru Windows, pentru a nu destabiliza sistemul! Lucreaza cu cap, ca sa fie bine!

http://www.bleepingcomputer.com/tutorials/show-hidden-files-in-windows-7/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un program care gaseste si sterge filele goale, curata ramii, defragmenteaza, imbunatateste performanta etc este advanced systemcare 7. Il poti downloada de aici : http://www.iobit.com/advancedsystemcareper.html

Dupa ce l-ai descarcat trebuie sa bifezi ce anume sa curete, repare si apoi dai scan. Dupa terminare apesi pe repair si repara. Poti sa-l setezi in limba romana. Daca ai nevoie de sprijin sa-i faci unele setari si daca nu intelegi sa lucrezi cu el, scriemi pe adresa de messenger lucipeiu@yahoo.com