| GoodLuck15 a întrebat:

Cum se aplica pasta termoconductoare in varianta bobul de orez?
Adica pun cat un bob de mazare in mijloc si pun pur si simplu coolerul peste dupa care apas pe cei 4 push-pini? Sau trebuie sa mai misc putin de cooler si sa il presez putin dupa care sa apas pe push-pini? Nu de alta dar cooler-ul meu e cam mare si e cam greu sa folosesc acea metoda dar din cate am inteles este cea mai buna.

3 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Da

| GoodLuck15 explică (pentru peperonies):

Daca nu te superi.Eu folosesc metoda spread, adica intins pasta uniform pe toata suprafata. Daca as folosii metoda bobului de orez cam ce scadere de temperatura as avea? Asa orientativ cam cate grade, ca din cate am vazut pe net e diferenta de max 2-3 grade

| peperonies a răspuns (pentru GoodLuck15):

Boss te super complici pentru o chestie care nici nu conteaza prea mult. Foloseste orice metoda doar pune-l odata. 1-2 grade e mai mult decat neglijabil. Mai ales ca procesoarele Intel merg fara throttle pana pe la 105 grade. 65 de grade sau 67 de grade in load e fix la fel pentru el.