| utilizator6969 a întrebat:

cum se instaleaza windows 10 gratis? Stiu siteul etc si cum sa il pun pe stick etc cred, dar la partea aia cu BIOS nu prea stiu si acolo mai departe. Ati putea sa imi spuneti cum se instaleaza windows 10 gratis? Si chiar se poate sa fie unul activat? Adica sa nu aiba acolo jos Activate windows

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da putem sa punem dar ne-ar lua mult.
Partea din Bios care iti este necesara se numeste Bootare si o gasesti aici : https://devicebox.ro/......k-usb.html si https://devicebox.ro/faq/cum-instalez-windows-10-de-pe-stick-usb.html
cauti si selectezi stickul usb pe care ai pus (cu rufus de ex. imaginea windowsului 10)

| JicaContra a răspuns:

Cauti pe cel google: media creation tool
downloadezi si rulezi tool-ul ala, apoi, din el
salvezi iso NU il pui pe stick
apoi il pui pe stick cu rufus
apoi boot-ezi stick-ul ala
si instalezi windows-ul

DAP, E PE BUNE, windows 10 E PE GRATIZ, doar te baraie la melodie ca nu e activat, dar singurul lucru care te limiteaza e "personalizarea" windows-ului si... ATAT!

| NLS a răspuns:

JicaContra a punctat bine: când creezi imaginea cu utilitarul pus la dispoziție de Microsoft, e mai bine sa Salvezi imaginea ISO pe HDD, apoi sa folosești Rufus pentru a o pune pe stick.
In Rufus trebuie sa alegi MBR sau GPT in funcție de tipul de BIOS (Legacy sau Uefi).

Și da, și la partea cu activarea a răspuns corect: cel mai indicat dacă nu ai bani sa îl cumperi, e sa îl lași neactivat.
Acel text din dreapta nu e deloc deranjant.
Am mai dat azi un răspuns pe tema asta, poate vrei sa arunci un ochi acolo, e și un link către un clip de YouTube despre licențe "ieftine".

Daca nu vrei sau nu ai bani sa cumperi produsul, care costa circa 90$ în varianta Home, îl poți avea și folosi gratuit, dacă ești utilizator casnic.
Nu trebuie sa apelezi la chestii furate (licențele ieftine de pe net sunt în general obținute prin cumpărare cu carduri furate... ) sau activatoare făcute de te miri cine, în care se pot afla și "surprize" uneori.

| utilizator6969 explică (pentru NLS):

Ok,nu prea am inteles partea cu RUFUS, si windows ul vreau sa il folosesc pentru jocuri si proiecte

| NLS a răspuns:

1. scrie clar acolo ca e un serial ce provine dintr-o licentiere Volum.
Serial care devine ilegal cand se "transmite" mai departe.
Asta daca ai putin habar ce sunt licentele Volum, si cui se vand.

Deci de activat se poate activa produsul cu o asemenea cheie, indiferent cum a obtinut cheia cel care vinde... dar legea o incalca cel care o foloseste.
Arata-mi un Windows Retail, DSP/SB sau OEM, (adica variantele legale pentru persoane fizice), la banii aia, si mai vii de-acasa.

2. NU exista nici un magazin unde gasesti licente de Windows legale fara suport fizic (disc, cutie.) care sa iti spuna ca mai are 11 bucati in stoc.

https://www.howtogeek.com/392080/cheap-windows-10-keys-do-they-work/

https://www.youtube.com/watch?v=CWy99VMFsMM&t=23s

| NLS a răspuns (pentru utilizator6969):

Daca calculatorul tau e mai vechi si vine cu BIOS (vezi partea stanga in imaginea de mai jos)

https://www.howtogeek.com/......bRXTmB.png

trebuie sa alegi in RUFUS "MBR" la schema de partitionare

https://www.google.com/......https?/url

Daca ai UEFI (partea din dreapa a imaginii din linkul de mai sus)
( e tot BIOS, dar cu o interfata moderna, controlabila cu mouse-ul si cu suport imbunatatit pentru a putea afisa si controla mai multe lucruri), trebuie sa selectezi in RUFUS "GPT".

Apoi in ambele cazuri, sa nu uiti sa selectezi sistemul de fisiere NTFS (in caseta unde in mod standard se afla FAT32).

De la Select (2) selectezi calea unde se gaseste imaginea ISO cu kitul de Windows descarcat pe PC.

(1) e litera stickului.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru NLS):

Da! Ai dreptate! N-am fost atent. O sa sterg raspunsurile alea.

| PainTech a răspuns:

Aia de jos poti sa o scoti din command prompt dupa ce instalezi, imi dai mesaj privat si iti zic cum.

Vad ca ai primit raspunsuri satisfacatoare la problema cu BIOS-ul deja, nu o sa mai punctez aceleasi lucruri din nou.