| LoveIsLove4Ever a întrebat:

dau funda. Am internet BROADBAND de la RCS&RDS si recent mi-am luat si router de la ei. mi-au dat o adresa IP de forma XXX.XXX.X.X si de acolo am configurat routerul dar eu sunt conectat la acel router direct si nu imi apare in calculator. ce trebuie sa ii fac ca sa imi apara si pe calculator si sa pot "fura" WIFI (nu asta intentionez sa fac. este doar un exemplu)

Răspuns Câştigător
| SasNetRomania a răspuns:

Pentru inceput zi-mi daca netul de la rds are modem sau nu?!
daca e fibra fara modem pe pppoe ipul ala e aleatoriu la fiecare conectare si nu trebuie sa ti cont de asta!
trebuie configurat acel router intrand pe pagina 192.168.1.1 sau 0.1 in coada depidne de router.
intri la conectiviate selectezi pppoe (asta daca nu ai modem rds) pui username si parola din contract si dai conectare.
sper ca sti ca firul de la rds intra in mufa albastra din rotuer cea wan.
apoi celalalte 2-4 mufe din router galebene una din ele bagi in pc(ca altfel nu ai cum sa configurezi ce am izs eu mai sus)
apoi intrii in control penel, la network, gasesti local area connection, dai poperties, internet protocol versiion 4 dublu click, si selectezi obtain an ip adress auto, si sus si jos. dai ok si restartezi. ar trebui sa ai net.
iar daca vrei wi fi pe pc, iti trebuie placa de retea wi fi sau usb. cam 50-100 lei.

24 răspunsuri:
| Justin4Blackskye a răspuns:

Pai, routerul este inclus si cu wireless?
Conectarea la internet se face automat si nu apare, ci apare ca si o conectare locala!
Poti sa navighezi pe internet si asa happy

| Mudokins_Abe_1978 a răspuns:

Pai o data ce ai configurat ruterul e ok!
Folosestete de un dispozitiv cum ar fi tableta sau telefon cu wifi si vezi daca apare in lista de retele si ruterul tau in lista de retele..si te conectezi cu parola pe care ai pus-o.
Dar eu stiu ce vrei tu., tu vrei sa vezi in dreapta jos la Pc bara de semnal de la wifi! nu?, pai daca e pc si nu ai in placa de baza placuta wireless nu o sa vezi niciodata, daca e laptop da, ar trebui sa vezi numai dupa ce instalezi si driverul de wlan!
succes!
Funda?

| LoveIsLove4Ever explică (pentru Justin4Blackskye):

Da are si wifi inclus. trebuie sa ma conectez la 192.168.1.1 si de acolo ii pot face configuratia. asta am facut deja dar cum a spus si Mudokins_Abe_1978 vreau sa imi apara acea bara wifi jos ca la laptop. eu am un desktop cu placa de baza MSI 760GM-P21 care nu are WIFI inclus. acel router are si USB dar nu am un cablu pentru el.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru Justin4Blackskye):

Routerul este un ZTE ZXHN H218N

| LoveIsLove4Ever explică (pentru SasNetRomania):

Am de la ei un router ZTE ZXHN H218N
si un GATEWAY (sau modem) mai ciudat. aveam un gateway HUAWEY dar au venit si lau schimbat cu unul mai ciudat si aparent mai vechi

| SasNetRomania a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

Eu zic de netul de la pc nu de sitck! netu care il ai la pc e prin router de la ei sau direct fir de pe casa scarii?

| LoveIsLove4Ever explică (pentru SasNetRomania):

Nu am net de la casa scarii. am casa la curte. si am asa :
PC > ROUTER > GATEWAY (CEL DE LA EI INSTALAT IN CASA ) > WORLDWIDE CONNECTION

| SasNetRomania a răspuns:

Am inteles, pai in cazul tau este de ajuns sa bagi mufa de la routerul rds in routerul cumparat, in portul wan cel albastru si ai wi fi! daca vrei sa parolezi doar atunci configurezi, iar cele 4 mufe ramase galbene teoretic poti baga pcu si trebuie sa ai net.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru SasNetRomania):

Eu stiu asta. am facut asta de mult. dar eu vreau sa imi apara si mie bara acea cu semnal wifi ca la laptop

| SasNetRomania a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

Pai trebuia sa zici ca vrei wi fi pe pc!
ai nevoie de placa de retea wi fi :)
http://www.pcgarage.ro/placi-de-retea-wireless/tp-link/tl-wn751nd/
sau stick
http://www.pcgarage.ro/adaptoare-wireless/tp-link/tl-wn727n/
NU RECOMAND PE PC WI FI. este destul de limitat, as ramane pe fir.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru SasNetRomania):

Tot nu ai inteles. eu vreau DOAR pictograma aia de la WIFI nu vreau altceva

| SasNetRomania a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

Pictograma AIA DE WI FI PE PC APARE DOAR DACA IEI UNA DIN CELE DOUA DE MAI SUS RESPECTIV WIRELES PE PC! SAU AI DEJA WIRELESS SI NU APARE ICONITA? daca ai deja wi fi si nu iti apare iconita, iti trebuiesc drivere.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru SasNetRomania):

Am DOAR UN ROUTER AMARAT DE LA RCS&RDS cumparat separat de la firma lor, un gateway de la ei care face conexiunea pppoe si ATAT. NIMIC mai mult. eu vreau doar acea pictograma! nu vreau sa "fur" wifi de la altii. daca vreau wifi iau modemul WIFI dintr-un compaq presario cq71, bag antenele pe care le aam si gata dar eu nu vreau wifi vreau DOAR pictograma

| SasNetRomania a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

Cum ziceam mai sus, nu ai cum happy!
pictograma aia apare doar cand ai antena wi fi in pc sau daca ai si nu apare iti trebuiesc drivere si PUNCT.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru SasNetRomania):

Si nu exista drivere care sa faca sa imi apara routerul rcs care este conectat prin fibra optica si sa nu mai pun altul?

| SasNetRomania a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

Daca acel router, are si wi fi. atunci nu mai trebuie altul.
iti trebuie la pc antena wi fi (DE RECEPTIONAT NET DIN ROUTER) sau daca ai deja acea antena (LA PC, NU ROUTER) it itrebuiesc drivere (adica softuri)

| LoveIsLove4Ever explică (pentru SasNetRomania):

Nu ma lua pe mine cu explicatii in paranteza ca stiu foarte bine despre ce este vorba. deci reformulez intrebarea : pot face routerul de la RCS&RDS sa imi apara ca adaptor WIFI in control panel sau nu. te-as ruga sa imi raspunzi cu da sau nu

| SasNetRomania a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

DA SI IAR DA! CU UN PLACA DE RETEA WI FI SAU SITCK WIRELES!
http://www.pcgarage.ro/placi-de-retea-wireless/tp-link/tl-wn751nd/
http://www.pcgarage.ro/adaptoare-wireless/tp-link/tl-wn727n/
SAU daca tu deja ai aceste obiecte, iti trebuiesc DRIVERE.
daca stiai ce inseamna fiecare, nu apelai la ajutor.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru SasNetRomania):

Tu NU intelegi un lucru : DA! dispun de modem WIFI intern DAR NU vreau sa il folosesc deoarece il iau dintr-un laptop si este posibil sa imi foloseasca mai mult in laptop decat in pc. eu te-am intrebat daca pot face routerul de la RCS&RDS (ZTE ZXHN H218N) sa imi apara in pc ca router EXACT asa cum apare la laptop FARA sa adaug la marea mea colectie de piese din pc si acel modem wifi intern.

| SasNetRomania a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

Asa zici tu la acea placa de retea modem wi fi?
ce modem intern ai?
in general fara sa pui nimic in plus la pc, nu ai cum.
nu ne intelegem deoarece nu explici calumea de la inceput... in 20 mesaje abia am inteles jumatate.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru SasNetRomania):

Qualcomm. nu stiu exact ce model. dar am o placa de baza MSI 760GM-P21 si am o placa de retea PCI, o placa de sunet MICRO PCI si o placa video PCI-E si cu asta am ramas fara porturi PCI, nu vreau sa imi scot placa de sunet caci am bagat-o cu un sistem home cinema Philips si nu pot baga acel sistem la placa de sunet integrata deci nu am cum sa folosesc placa de retea WIFI. am nevoie de router si pentru pictograma si pentru ca eu cred ca daca imi apare routerul in control panel pot accesa HDD-ul conectat in portul USB al routerului ( am 6 porturi USB in PC da sunt toate ocupate ) din router am activat si FTP si DMS dr nu ma lasa sa intru in HDD dar in schimb in retea imi apare routerul ca media server cu numele pe care i l-am dat dar nu ma lasa sa ma conectez la el. am dat click stanga si imi deschide pagina 192.168.1.1. deci eu nu vreau acea pictograma cum am spus initial vreau sa ma conectez la acel HDD. acum ai inteles?

| SasNetRomania a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

Da, in mare acum am inteles!
pe laptop iti poti accesa acel hard? daca da, iti trebuie un stick wireless cum ziceam mai sus, si scapi de problemele placii de retea wireless PCI!
este vreo 50 lei + un hub usb!
http://www.pcgarage.ro/adaptoare-wireless/tp-link/tl-wn727n/
http://www.pcgarage.ro/hub-uri-usb/hama/usb-hub-39776/
si ai scapat de toate problemele, eu asa zic.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru SasNetRomania):

Nu nu merge nici pe laptop, tot asa imi apare ma lasa sa intru in el dar nu arata nici un fisier. daca ai yahoo da-mi adresa sau daca nu da cerere la alexandrumarzenco@yahoo.com sa iti trimit un snapshot

| itextrat a răspuns:

Daca vrei sa afli adresa ip locala a routerului, citeste asta: http://bit.ly/1WA3h8d