| Andrei900Boss a întrebat:

de ce cand il am in priza laptop la jocuri merge fara lag sau sub 20-30 cand e in priza daca nu are bateria 100% si il lasi in priza nu mai ai lag in jocuri.

Bateria sub 20-30 si 40 ai lag cand il ai in priza si daca ai 100 incarcat nu mai ai lag si trebuie tinut in priza.

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Manca-t-as, in ce limba vorbesti? Nu am inteles nimic din ce ai zis acolo dar banuiesc ca vrei sa spui ca atunci cand laptopul tau este incarcat sau conectat la priza functioneaza mai bine in jocuri decat atunci cand nu este incercat/conectat la priza.

Asta e din setari. Cand scoti cablul se activeaza modul power saving mode. Se scade performanta componentelor: CPU, GPU pentru a economisii cat mai multa energie. Laptopurile de gaming au fost gandite pentru a fi folosite langa priza pentru jocuri.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si eu la fel, mereu il tin in priza cand joc gta 5 si cand vad 4k sau cand editez video, atunci vad ca lucreaza la maxim

| Ssssmokin a răspuns:

Cel mai probabil se activeaza " Battery Saver" de la Windows. Il poti dezactiva din setari. Acesta o sa limiteze procesorul pentru a economisi baterie.

| Andrei900Boss explică (pentru RAY):

Stiu orice laptop ce-ai cumpara ma rog eu am Predator helius 500 ar trebui sa nu imi faca lag si cand il scot din priza de-ti daca joc un joc si eu joc gta 5 il scot din priza dupa imi scade fps-ul de unul singur. daca nu il lasi in priza bateria 100 maxim imi face lag si daca nu il lasi in priza. am intrat in gta 5 il scot din priza lag infernal! nu e ca la PC electrice. laptop e laptop. dar trebuie lasat in priza. de aia imi face lag si eu nu stiu!

| RAY a răspuns (pentru Andrei900Boss):

Eu unu nu as mai merge pe laptop de gaming in vechi, de 4 ori am fost cu el la curatat de praf, pur simplu nu face fata

| Gheorghe_Nicolae_1974 a răspuns:

Pentru ca atunci cand este in priza este la capacitatea maxima.Si nu nu poti remedia asta prin battery saver mode. Oricum nu inteleg de ce te deranjeaza un fir.

| DeyCj a răspuns:

Pentru că trebuie schimbată setarea de consum de energie, pe Maximum performance.
Implicit sistemul de operare are setat ca în cazul în care este instalat pe un calculator portabil să treacă pe un plan de economisire a energiei bateriei, lucru ce în cazul unui desktop nu se aplică, cu excepția cazului in care se folosește un UPS(rare cazuri, și specifice doar serverelor)

| Andrei900Boss explică (pentru Ineys):

Adevarat dar de ce nu merge si fara cablu? nu e de gaming.

| Andrei900Boss explică (pentru Ineys):

E de gaming asa ca ar trebui sa-mi mearga si fara cablu dar nimic cand joc jocuri trebuie bagat in priza ca sa am un fps ridicat!

| Ineys a răspuns (pentru Andrei900Boss):

Cine te-a mintit ca trebuie sa mearga fara cablu? Ti-am zis, laptopurile de gaming au fost gandite sa fie folosite in priza. Intreba pe cineva vrei, n-o sa vezi gaming adevarat pe un laptop pe baterie pentru ca nu are suficient curent sa sustina componentele si daca i-ai da suficient curent ti s-ar descarca intr-o ora maxim.