| SnapHMan a întrebat:

De curand m-am apucat sa traduc un anime pe care nu l-am gasit pe alte site-uri asa cum l-am vrut.PEntru tradus subtitrarea folosesc aegisub, pentru a baga subtitrarea in fisierul mkv folosesc MKVToolNixGUI si pentru a transforma fisierul mkv in mp4 folosesc Wondershare Video Convertor Free.Problema mea e ca nu stiu daca e din cauza acestor programe sau asa ar trebui sa se vada dar calitatea video se degradeaza cand ajung la fisierul mp4 subtitrat.Intrebarea mea este, cum as putea sa patrez calitatea video sau cum sa o imbunatatesc. Daca aveti alte programe lasati-mi si mie un link sau daca aveti sfaturi as fi dornic sa le ascult.Multumesc anticipat pentru raspunsuri si cel care m-a ajutat cel mai mult va primi funda.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

E normal sa se altereze imaginea atunci cand treci fisierul dintr-un format video in altul.
Desigur, cred ca exista si programe (encoder video) care sa afecteze mai putin calitatea imaginii, dar pentru asta e nevoie de documentare. Poate ca Wondershare Video Converter nu e suficient de bun pentru aceasta operatiune. Vezi si FfdShow; poate te ajuta.
De ce nu lasi fisierul in format mkv? Banuiesc ca vrei sa publici episoadele online si mkv nu e un format suportat de site-uri.
Etapele pe care le-ai descris pana la conversia in format mp4 imi sunt familiare. Pentru ca si eu lucrez cu subtitrari, prin aceleasi programe, la un anime foarte drag. Mult spor!