| RedStyle950 a întrebat:

Deci am citit pe un forum un post in care cineva cererea un sfat despre o camera video full hd care avea 1, 5 megapixeli si altcineva i-a raspuns cum ca acea camera nu ar filma full hd si cica o camera video filmeaza full hd de la 2 megapixeli si vreau sa stiu daca e adevarat pentru in curand o sa vreau sa imi achizitionez si eu o camera video.

Răspuns Câştigător
| WPP a răspuns:

Salut, rezolutia Full HD (1080p) este de 1920x1080 adica 2.1 megapixeli, pe cand rezolutia HD Ready (720p) este de 1280x720 adica 0.9 megapixeli. Aici ai un link cu detalii complete despre tehnologia HD si rezolutii: http://en.wikipedia.org/wiki/High-definition_video