| annammaryya a întrebat:

Deci daca am Windows Xp si vreau sa il intalez iarasi sau vreau sa instalez alt windows virusii dispar sau raman tot in calculator pana imi iau altul?

funda

5 răspunsuri:
| Adi2ro a răspuns:

Virusii sunt pe hard sau partitie. Daca ai doua partitii (C si D) degeaba resintalezi Windowsul ca pot fi pe D si infecteaza iar C-ul.

Cand vrei sa intalezi alt Windows sa tii in vedere ca trebuie sa dai FORMAT preferabil la partitie dupa ce ti-ai salvat datele.

Si pe un Windows proaspat instalat baga un antivirus bun (Nod32, Kapersky) si un scanner just in case (Trojan Remover). Repet ai grija ce ai pe celelalte partitii nu neaparat pe cea cu Windows.

| Freshh a răspuns:

Dispar.

| Altair92 a răspuns:

Pai virusii nu dispar doar pentru ca instalezi din nou Windowsul. Cand pui din nou sistemul se sterg doar fisierele din "Local Disk C". Majoritatea virusilor se duc in partitia asta, dar se copiaza si pe celelalte harduri/partitii. Deci daca ai virus in calculator, chiar daca pui din nou sistemul el se va copia din nou in "C" si va face stricaciuni. Cea mai buna si cea mai usoara metoda este un antivirus bun. Eu am avast antivirus, si deocamdata nu am probleme. Poti sa il downloadezi si tu, si daca observi ceva suspect, te duci pe net si downloadezi Kaspersky din 2011 sau 2010, il instalezi (chiar daca e trial) si scapi de virus (apelezi la Kaspersky daca antivirusul pe care il ai nu poate sa faca fata virusului). Sper ca te-am ajutathappy

| thegazette a răspuns:

Daca instalezi bine Windows Xp sau ori ce alt windows si iti stergi tot din pc si disc c si d atunci virusi o sa dispara si nu mai ai absolut nimic in pc.va trebui sati bagi programe sa suni la aia la net sa-ti dea aleah.o sa fie complicat daca sty sa faci toate astea e fb nu se va mai intampla nimic si o saty dispara virusi daca nu cheama pe cinevacare se pricepehappy

| shooter9516 a răspuns:

Cand instalezi Windowsul el sterge tot ce se afla in Local Disk C:. Daca ai virusi numai in Local Disk C: atunci Nu vei mai avea virusi dupa formatare. Daca ai si in Local Disk D: sau E: trebuie sa le formatezi separat.Formatarea(adica stergerea tuturor fisierelor din acel Local Disk se poate face fara reinstalarea Windowsului(dai click dreapta unde vrei sa formatezi, dai propreties si mi se pare ca ai o optiune format) nu mai stiu sigur pentru ca acum am Windows 7 si nu face la fel. Sper ca am fost de folos.