| Boss491 a întrebat:

Deci, eu am nevoie sa imi instalez un windows xp, pe un calculator cu pentium 4 (nu ma judecati), deoarece am windows 7 si pentru acest pc nu este recomandat windows 7 iar windows xp este cel mai bun pentru pc-ul meu. In fine, mai tarziu, am vrut sa caut prin casa un cd gol ca sa pun windows xp pe el sa il pot instala, ma gandeam ca poate este vreun cd gol prin casa, ca sa nu mai cumpar unul, si am avut norocul sa gasesc un cd pe care scria 'windows xp black edition'. L-am bagat in calculator si intr-adevar avea windows xp pe el. Dar cd-ul era foarte zgariat si cam vechi. Am incercat sa vad daca mergea sa fie bootat de pe el si chiar mergea. Dar am vazut pe net ca windows xp black edition este virusat sau ceva de genul, si mai multe lucruri(negative). Ce credeti? Sa il instalez de pe cd-ul asta? Merita efortul?

45 răspunsuri:
| Boss491 explică:

Si am uitat sa precizez ca era pe 32 de biti daca ajuta cu ceva!

| mihutz98 a răspuns:

Exista o buna sansa sa vina odata cu virusi, Parerea mea e sa faci pe un alt calculator un disc bootabil deja testat si verificat de un antivirus competent si sa il instalezi pe acela, nu cred ca merita sa te chinui cu un CD zgariat, mai ales ca e o instalare de Windows, in care daca iti lipseste sau iti e corupt un fisier, se duce tot sistemul de operare.

| RAY a răspuns:

Aia e varianta piratata, modificata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Windows 7 Starter, Windows Vista Home Basic, Windows XP Professional. Intri pe Microsoft Developer Network (MSDN) si ai gratuit fisier.ISO pe care il arzi pe CD/DVD. Sa nu incerci sa iei cheie pentru el ca te pune sa platesti. Windows 7 are o tona de chei free pe net, Windows XP fiind end of support posibil sa mearga si 11111-11111-11111-11111, dar le gasesti pe net nebanate ca nu le mai pasa de el. La Vista la fel. NU poti lua virusi de pe un site daca: nu descarci, nu deschizi ce a descarcat. Foloseste Sandboxie si ruleaza Chrome/Firefox in sandbox ca sa fii mai sigur. Ideea e ca trebuie sa le dai copy&paste la chei, nu sa le descarci. De asemenea, exista rearm la trial. Ca tot stii sa le instalezi, pune Windows in C si nu pune fisiere de alte tale acolo, cum expira trialul reinstalezi. Foloseste NTLite/ RT7Lite ulterior sa iti integrezi driverele, actualizarile si programele in acel.ISO ca la reinstalare sa ai tot ce trebuie instalat cu el. De asemenea poti pune in D programe portabile gen Firefox.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

WinXP BE nu are virusi si se misca pe masina virtuala ca si cand as avea SSD. Am pus si cu 256MB RAM, un core si am limitat la 500MHz si tot booteaza ca de pe SSD.

| KanekiMalai a răspuns:

Trebuie sa dezinstalezi bios-ul si sa instalezi mac OS el capitan și o sa meargă la fanta?

| Boss491 explică (pentru KanekiMalai):

Iesi ma acasa
hai pe privat sa vorbim ceva

| Laurentiu340 a răspuns:

Salut Dragomir, parerea mea e ca nu merita efortul windows xp asa cum au spus si restul e o versiune piratata e versiunea pe negru e umblat la el e modificat, daca vrei un xp bun fara adaosuri sau orice alt ceva ia cu incredere dupa link-ul asta, al meu e un xp professional x86 sp3 fara drivere fara nimic e curat eu l-am folosit in virtualbox si mi-a mers ață:
en_windows_xp_professional_with_service_pack_3_x86_cd_x14-80428.iso 589.1 MB
https://www.sendspace.com/file/fp69ar
Daca vrei sa il instalezi in ahci iti trebuie drivere sata pe care trebuie sa le descarci si sa le integrezi cu nlite, pe net gasesti o sumedenie de tutoriale cu asa ceva!
Chei pentru xp ar fi astea:
https://www.sendspace.com/file/j4c6hx e un html il deschizi si e o pagina salvata de mine acolo ai chei pentru ce versiune vrei tu trebuie sa mearga una din ele.

| Signori_Gianmario_1993 a răspuns:

Nu. vine un alt raspuns imediat

| Signori_Gianmario_1993 a răspuns:

Daca ai win 7, ia rufus si cauta pe internet windows xp si de cati biti vrei. iti trebuie un flash drive (un stick usb) pentru a face stickul bootabil

| Boss491 explică (pentru Laurentiu340):

Iti multumesc mult.

| Boss491 explică (pentru Laurentiu340):

Dar acest iso este la fel ca cel lansat initial de Microsoft? Pentru ca am auzit ca cel lansat initial de Microsoft este plin de buguri si probleme, dar daca tu zici ca ti-a mers 'ata', il voi incerca, si iti multumesc din nou pentru linkuri. Sanatate!

| Boss491 explică (pentru Laurentiu340):

Salut. Revin cu o problema. Eu am bootat de pe acest iso si la setup, la inceput cand scrie acolo jos pe bara alba 'setup is preparating windows' sau ceva de genul, stii tu, se face o secunda ecranul negru si apoi da bluescreen. :[

| Laurentiu340 a răspuns (pentru Boss491):

Stai putin ce cod de eroare e, ai incercat sa sari peste faza cu acpi? eu cand il instalam se incarca pana la faza cu setup is starting iar apoi bsod cu acpi.sys atunci cand iti spune sa apesi pe f6 ca sa incarci drivere sata apesi pe f5 repetat si o sa vezi o lista din sageti selectezi standard pc! cu mare placerewinking

| Laurentiu340 a răspuns (pentru Boss491):

Inca ceva instaleaza in mod ide nu ahci xp nu are drivere pentru ahci doar pe ide happy

| Laurentiu340 a răspuns (pentru Boss491):

E vorba de xp, fiind vorba de editia retail eu zic ca dupa parerea mea e cea mai buna asta e cea mai curata cu alte cuvinte, ce ti-am dat eu e un xp original daca stai si cauti acum pe net sau unde vrei tu ai sa gasesti xp-uri o gramada si e diferenta mare la marimea iso-ului vezi si tu cum iti merge, mie mi-a mers bine happy BAFTA! Sanatate multa si tie!

| Boss491 explică (pentru Laurentiu340):

Am facut asa cum ai spus si tot blue screen da.
0x0000007B (0xF78D2524, 0xC0000034, 0x00000000, 0x00000000) asta e codul

| Boss491 explică (pentru Laurentiu340):

Si cum as putea sa schimb in mod ide ca eu tot asta incerc si nu reusesc, am un bios compaq, iar modelul pc-ului meu este HP Compaq dc1700 CMT (PX494EC)

| Laurentiu340 a răspuns (pentru Boss491):

Exact ce spuneam acelasi cod il primesc si eu e vorba ca xp nu vede hardul, in bios e setat hardul pe ahci in loc de ide, xp nu detine un driver sata ca sa mearga instalat in ahci, te ajut eu cu cea mai mare placere am patit si eu setam sata mode in ide sau integram drivere sata in kitul de instalare cu nlite! big grin

| Laurentiu340 a răspuns (pentru Boss491):

Dupa cum vad eu cred ca ai un bios din ala mai vechi, vezi ca in bios daca nu scrie sata mode scrie sata native(enable=mod ahci activat disable=mod ahci oprit se activeaza ide) setezi pe disable ca sa activezi ide si sa instalezi xp fara drivere Bafta happy

| Boss491 explică (pentru Laurentiu340):

Iti multumesc pentru ajutorul pe care mi-l oferi, iti sunt foarte recunoscator!

| Laurentiu340 a răspuns (pentru Boss491):

Dragomir n-ai de ce sa imi multumesti cu asta ma ocup eu o fac din placere, noroc ca mi-ai trimis codul de eroare ca altfel nu as fi stiut ce are, e acelasi lucru ca la mine xp pur si simplu nu vede hardul din cauza ca e pe ahci setat, hai pe chat sa nu facem spam aici laughing

| Boss491 explică (pentru Laurentiu340):

O sa ma uit acum in bios sa vad daca gasesc setarea asta si iti spun

| Boss491 explică (pentru Laurentiu340):

Am instalat nlite, acum cum procedez?

| Laurentiu340 a răspuns (pentru Boss491):

Asa fii atent te duci in start la device manager ai acolo ide/ata/atapi imi spui ce iti arata ca sa iti fac eu rost de driverewinking

| Boss491 explică (pentru Laurentiu340):

De mult timp cand deschid device manager imi da o eroare cu mmc sau ceva de genu, dar am aplicatia cpu-z pot vedea de pe ea?

| Laurentiu340 a răspuns (pentru Boss491):

Sigur ca da happy

| Laurentiu340 a răspuns (pentru Boss491):

Vezi la cpu-z la mainboard imi spui acolo la chipset ca acolo ma intereseaza

| Boss491 explică (pentru Laurentiu340):

Unde scrie in cpu-z de ide/ata/ atapi

| Boss491 explică (pentru Laurentiu340):

Intel i915p/i915g