| WeAreSmart a întrebat:

Sora mea are un notebook de 4 GO RAm dar e cam vechi si nu merge Windows 7, asa ca vreau sa-i instalez Xp. Am 2 DVD-uri:
1. Windows xp sp3 Final Edition Super
2. Windows xp Black

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

1. Windows XP SP2 e mult ramas in urma, iti intra virusii-n el ca-n branza.

2. Windows XP mai are mai putin de un an de trait. Mai bine bagi Debian sau Lubuntu.

| WeAreSmart explică:

Care e mai bun?

| jeek0 a răspuns:

Ce configuratie are laptopul? ca nu inteleg ce zici acolo. oricum e de preferat un win curat decat toate porcariile cu tot felul de programe bagate in ele

| WeAreSmart explică (pentru jeek0):

E un laptop HP 530

| jeek0 a răspuns (pentru WeAreSmart):

Http://www.cnet.com/laptops/hp-530-core-duo/4505-3121_7-32446723.html daca e acesta si are peste 1 giga ram (in specificatii spune ca merge pana la 2 maxim) nu sunt probleme in win 7. daca ai 512 e cam problematic, e adevarat ar trebui xp.merge dar se misca greu. ti-am zis si mai devreme. daca vrei sa pui un win xp cauta unul care sa nu aiba programe deja bagate in el.sunt unele care vin cu o suita de programe fiecaruia cum ii tuna sa il upgradeze. ia unul de incredere, curat, pentru ca programe iti poti pune si tu. nici unul din cele doua nu sunt pe placul meu dar daca ma picuri cu ceara si imi pui pistolul la tampla l-as alege pe primul probabil

| sokey a răspuns:

Baga un XP SP2 si o sa iti mearga lin. Astea Sp3 eu zic ca nu sunt prea bune la multe calculatoare le stricau palcile de baza si daca erau calculatoare dapi NetBook. Sau du-te la un magazin de calculatoare sa vezi cum rezolvi. One Love.