| Flar3 a întrebat:

Salut TPU! Din prostia mea, am pus la msconfig in Windows 10, sa pot folosi numai 3 nuclee ale procesorului pe cand eu am 6. Ce pot sa fac? Dau funda!

20 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Intri in msconfig si le setezi din nou pe toate 6.
Dupa un restart, vor functiona din nou toate.

| Flar3 explică (pentru NLS):

Imi apar doar 3, nu stiu de ce

| Flar3 explică (pentru NLS):

Am dat si restart si am facut ce ziceai tu dar nimic.

| Flar3 explică (pentru NLS):

Plsss ajutor urgent

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra in bios

| Flar3 explică (pentru anonim_4396):

Și după?

| Flar3 explică (pentru Flar3):

Posibil sa fi dat pe acel buton care spune sa faci setările de boot permanente

| Flar3 explică:

Va rog din inima și suflet sa ma ajutați

| cfrtobias a răspuns (pentru NLS):

Daca eu in task manager am 4 nuclee si am 1 pornit e mai bine cu 1 sau ar fi bine toate cele 4 activate?

| GPA a răspuns:

Mergi în cheia asta de registru :

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Environment

Următoarea intrare "Number_OF_Processors" o modifici din valoarea 3 în valoarea 6 (adică hexa-core).
Restart la sistem.

| lamasanustefan a răspuns:

Am crezut că Dai Modahee hee

| NLS a răspuns (pentru cfrtobias):

Depinde ce faci, si cate programe (vrei sa) rulezi deodata. A.k.a multitasking.
Banuiesc ca stii care-i diferenta intre un procesor single core si unul multi-core, din punct de vedere al impartirii si executarii sarcinilor.

E bine sa fie toate activate, mai ales daca sunt doar 4.

Insa cand vrei sa obtii eficienta maxima intr-un program anume care nu are deloc implementate instructiuni multi-nucleu (simplu spus, poate sa utilizeze doar un nucleu), insa are nevoie de frecventa cat mai mare, e indicat sa tii activ un singur nucleu, pentru ca frecventa acestuia va creste.
Un astfel de program e Creo Parametric (nu toate modulele, programul e alcatuit din module, cel de randare poate folosi toate nucleele, insa restul, pot lucra doar cu un nucleu).
Cam la fel si SolidWorks
si Solid Edge.

Cand ai programe care pot si stiu folosi mai multe nuclee, e indicat sa fie toate active, nu conteaza ca la un moment dat vezi doar unul activ.
Poate programul tau are nevoie doar de 2, insa cand deschizi un browser, sau un alt program, instructiunile necesare vor fi executate pe un alt nucleu.

| Flar3 explică:

Prieteni aparent mai am o problema, nu mai am net. Eu cred ca am sa bufnesc în plâns la câte probleme am creat pe acest PC

| InAnotherLife a răspuns (pentru Flar3):

Ai incercat ce ți-am spus mai devreme? Dacă nu, încearcă, dacă nu se schimbă, o să rescriem fișierul BCD, fișierul de boot al Windows-ului, toți parametrii de boot (de la numărul de procesoare logice, la cantitatea de memorie) sunt salvate în fișierul acela Bcd din partiția ascunsă. Îmi spui dacă rezolvi cu registrul!

| cfrtobias a răspuns (pentru NLS):

Chrome, winamp, avast, windows security si altele 2 crezi ca e mai bine sa schimb?

| Flar3 explică:

Va mulțumesc frumusel de ajutor! happy

| NLS a răspuns (pentru Flar3):

Ai incercat ce a zis GPA pentru nuclee?

Cat despre net,
Reinstaleaza driverul placii de retea, cea mai noua versiune de pe site-ul producatorului placii de baza /sau a laptopului.
Daca nu merge, da un reset modemului.
Daca nici asa, readu Windowsul la un punct anterior in timp (daca folosesti System Restore, adica daca il aveai activ. Eu l-am inchis la mine, caci nu am nevoie, insa la majoritatea utilizatorilor ar trebui sa fie activ).
De ce e asta important?
Datorita update-urilor pe care le primeste Windowsul. La cele oficiale din Windows Update ma refer.
De la versiunea 20H1 inca... Multa lume (nu toti, eu de exemplu am avut o singura problema minora, ce a fost reparata intre timp la un alt update) a raportat probleme cu driverele imprimantelor, care se dezinstalau singure, ori nu mai printau cum /ce trebuie, lasand zone albe pe hartie...
In general probleme cu driverele perifericelor, dar si cu driverele de sistem, ale componentelor integrate in placa de baza (placi de sunet, placi de retea).

| GPA a răspuns (pentru Flar3):

Te-a întrebat NLS ceva...

Ai făcut ce ți-am spus?

De asemenea, poți edita BCD-ul și parametrul în ceea ce privește numărul de nuclee executate la pornirea sistemului de operare prin comanda următoarea (deschizi CMD cu drept de administrator)

bcdedit /set numproc 6