| taredetot a întrebat:

Doresc sa achizitionez un pc de la PC Garage.
O sa il cumpar fara placa video dar o voi folosi pe cea integrata pana strang bani de una dedicata. Vreau urmatoarele componente:
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1022961/. Imi puteti spune sigur daca sunt compatibile? Ce riscuri exista? Si ce placa video sa aleg pe viitor dintre acestea doua: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1019040/. Multumesc celor care vor raspunde.

Răspuns Câştigător
| MpT a răspuns:

Salut. Da, sunt compatibile cu amendamentul ca in functie de ce bios vine placa de baza s-ar putea sa aiba nevoie de update de bios sau nu.
Oricum in banii aia ai optiuni mai bune.
Ti-am facut cateva modificari prin wishlist si a iesit asa http://bit.ly/1xtnLlw
Procesorul, memoria, SSd-ul si dvd-writerul le-am pastrat ca sunt ok. La placa de baza e un pic cam scumpa acel Asus si ti l-am inlocuit cu un Gigabyte care e mai mult decat suficient(acceasi chestie ca la Asus sa intrebi inainte cu ce versiune de bios vine si daca e nevoie de update). Oricum daca vrei neaparat acel Asus o poti inlocui(in bugetul tau intra.). Ti-am inlocuit sursa cu una ce are electronica mai buna si certificare Bronze si care va face fata si unor viitoare upgradeuri. SI in ultimul rand am modificat carcasa cu una mai buna si care vine cu 3 ventilatoare de 120mm gata montate si care asigura o racire buna(astfel nu mai e necesar sa cumperi alte ventilatoare). Cablul Sata l-am scos, placa de baza venind ea cu doua si cred ca e suficient.
Asa este mai echilibrat.

In privinta placii video, daca vrei sa poti juca cat de cat pe detalii medii zic sa nu te grabesti si sa astepti pana strangi in jur de 500 lei si sa iei un r7 260X sau un GTX 750, cele doua puse de tine fiind mult prea slabe ca sa merite investitia.

Bafta!

1 răspuns:
| TwiSt1997 a răspuns:

Nu stiu daca ai neaparat nevoie de ssd, ai putea sa-ti iei un i5 daca scoti ssd-ul, plus ca o placa de baza la 250 lei e foarte ok.