| anonim_4396 a întrebat:

Este diferenta mare intre procesor Intel core i3 2120 3. 30Ghz si Procesor Intel® Core™ i5-6600K, 3.5GHz, Skylake-S, 6MB, Socket 1151, Box
Adica imi va merge pc-ul mult mai bine daca o sa-l cumpar?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Da, este o diferenta mare, dar daca o sa folosesti aceeasi placa video, frameratul o nu o sa creasca foarte mult in unele jocuri, poate 2-3fps, iar in unele o sa creasca considerabil, 20-50fps, depinde de joc.

7 răspunsuri:
| Gonrax a răspuns:

Da, e diferență gigantică între acel model de i3 și i5.
i5-ul e mai bun, oricum.
Și vei vedea ceva mari progrese în jocuri.

| DanielVălean a răspuns:

Normal ca e. laughing
La FPU, mai ales.

| DeyCj a răspuns:

Orientativ ar fi asta:
http://cpu.userbenchmark.com/......503vsm2227
Clar, i5-ul specificat e superior i3-ului, atât la frecvență cât și la cel mai important lucru și anume coșului procesorului.Cu cât coșul procesorului este mai mare cu atât este mai rapid. Testat și dovedit.Succes

| LePotato a răspuns:

Da, e diferenta mare :))

http://www.cpu-world.com/......6600K.html

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru DeyCj):

N-am auzit de procesoare sa aiba "coș"! Cos de fum sau de alimente? Ai apasat pe Google Translate si ai uitat sa editezi raspunsul. E vorba, probabil, de cache-ul procesorului.

| Evolution a răspuns:

Vezi ca e socket diferit, trebuie sa fie compatibil procesorul pentru placa ta de baza.
Logic ca e o diferenta mare, o sa se simta dar vezi daca suporta placa ta de baza, sa nu te trezesti ca nu merge.

| DeyCj a răspuns (pentru Salontanul):

Da da happy, da' nu am folosit google translate ci o traducere liberă personală happy.