| KLiNK a întrebat:

Este normal ca voltajul placii video si al procesorului sa se modifice automat? In timp ce instalam cateva aplicatii voltajul procesorului fluctua destul de des. Se schimba de la 1, 296V la 1, 312V. Apoi m-am gandit sa fac un stress test cu furmark. Ma gandeam ca sursa poate nu este capabila sa imi alimenteze sistemul. Am deschis OpenHardwareMonitor si placa video avea voltajul 1V. Temperaturile erau stabile atat pentru procesor cat si pentru placa video. Dupa ce am terminat testul si placa video nu a mai fost folosita la maxim, voltajul i-a scazut la 0, 900V. Din cate am vazut au scazut si frecventele placii. Este normal?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este normal, voltajul și frecvența la care funcționează se ajustează automat în funcție de efortul pe care trebuie depus.

1 răspuns:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, e normal. Loadul si frecventele, implicit si voltajul, variaza in functie de ce rulezi la un moment dat.