| Annonnymus005 a întrebat:

Ieri am cumparat un pistol de lipit fludor la 37 lei (FAE-30 102) si tot ieri am dezlipit vreo 3-4 condensatori de pe un casetofon vechi,pentru a-i lipii pe altul! Cand am dezlipit vreo 2, din pistol a iesit fum,din gaurile de aerisire, nu am lucrat cu el mai mult de 2 min. L-am lasat sa se raceasca iar apoi nu a mai iesit,dar totusi miroase putin. Posibil doar sa se incalzeasa plasticul de pe bobinaj, la prima folosire?
P.S: Pe el scrie On=12s; Off48s,inseamna ca trebuie sa stea pornit 12s si oprit 48?

2 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Asa se intampla la prima utilizare! "se arde" izolatia de "mica"( un mineral electrizolant )

| Annonnymus005 explică:

Si daca lucrez cu el vreo 2-3 minute pornit continuu, si il las sa se raceasca 1 minut-2 are ceva?