| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Am o boxa bluehtoot care nu mai funcționează încărcarea bateriei. Nu este nici un fir rupt / dezlipit in ea. Ceva idei? Am schimbat și bateria din ea și tot la fel nu incarca, incarca câteva secunde și după se oprește.
Cei doi papuci de la acumulator + - sau rupt când am schimbat acumulatorul și am lipit firele cu pistol de lipit direct pe bornele noului acumulator. Sa fie asta cauza pentru care nu mai incarca? Că nu am mai pus papuci? Și am pus firele pe direct cu fludor?

8 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Încâtcs bateria cu altceva apoi pune-o acolo încâtcata

Daca un afumător este extrem de descărcat
Sursele de încărcare din jucăriile astea refuza sa mai încarce acel acumulator considerând că este în scurt

| RxTx a răspuns (pentru RxTx):

Acum mai mă gândesc și dacă ai respectat polaritatea daca nu cumva ai pus plusul in loc de minus și minusul in loc de plus

| Adi36346346 a răspuns (pentru RxTx):

Polaritatea este pusa bine, voi da bateria jos și o voi pune pe un redresor auto, iar după ce se incarca o voi pune pe boxa înapoi sa vad daca o incarca...( Acumulatorul a fost nou dar nu știu cât curent a avut în el)

| RxTx a răspuns (pentru Adi36346346):

Vezi și tu stai de paza când se incarca
Pentru că dacă redresorul baga curent cu nemiluita in ea există posibilitatea să se închidă și să explodeze

Nu știu cu ce vrei sa o încarci

Mare atenție că dacă o uiți acolo peste noapte poate chiar sa ia foc daca o bagi într-un redresor de mașină
Autoturism

| Adi36346346 a răspuns (pentru RxTx):

Păi și cu ce altceva as putea sa o incarc? Cu clești, direct de pe bateria mașinii? Acumulatorul are 12v 8 ah.
Mă gândeam să o pun o ora pe redresor să aibă curent suficient cat sa o incarce încarcatorul boxei

| RxTx a răspuns (pentru Adi36346346):

Da ai dreptate
Mare atenție la polaritate

Daca ai vrea o încărcare frumoasa lenta
Înseriază un bec cu filament dinastia de 220v 100W că să nu forțeze încărcarea
Durează mai mult sa se încarce așa dar nu chinui acumulatorul

Mare grija la protecția muncii sa nu dai scurt că la amperajul ăla face ceva căldură

| ionutz1389 a răspuns:

Bănuiesc ca este vorba despre o boxa AKAI nu?