| Anonimul674 a întrebat:

Cum functioneaza un pistol de lipit cu fludor?

4 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

-Pistolul de lipit este de fapt un transformator cu doua infasurari.
- Una la 220 V, iar cealalta cativa volti
4 -6 V.
- Grosimea si sectiunea sarmei la cea de-a doua infasurare este mare pentru asigura un curent mare.
- Functionarea pistolului de lipit se bazeaza pe SCURTCIRCUITAREA secundarului (a 2-a infasurare) prin acel varf din cupru (ansa).
-Prin scurtcircuit, creste curentul mult in infasurarea secundara si datorita grosimii varfului este transformat in caldura.Cu cat grosimea sarmei varfului e mai subtire se va arde mai repede, iar daca e mai groasa nu se incalzeste suficient pentru a topi fludor-ul.

| MihaitzaJC a răspuns:

Pai daca ai asa ceva din el pica spuma care in 10 20 de min se usuca si izoleaza chesti

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru MihaitzaJC):

Habar nu ai ce intrebare a pus, daca nu stii taci că esti obosit.