| xSwearr a întrebat:

in device manager la display adapter am 2 placi video
- Inel HD Graphics 630
- Nvidia GTX 1050 Ti
De ce imi detecteaza Intel HD Graphics 630? Cand intru in orice program zice la graphics card : Intel HD Graphics 630... nu pot sa o schimb pe Nvidia GTX 1050 Ti?
Dati-mi niste sfaturi va rog!

3 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Seteaza din bios GTX 1050 TI ca fiind placa principala.

| KEiGHT a răspuns:

Salut, acea placa Intel e integrata in placa de baza si poate fi folosita ca alternativa daca nu ai placa video dedicata ex : Nvidia GTX 1500 Ti. Se poate da Disable din BIOS la cea integrata!

Daca nu o poti gasi in BIOS, atunci Control Panel > Hardware/Device Manager > Display Adapters > right click on Intel HD 4000 si disable.

Succes!

| rrrp a răspuns:

Click dreapta pe aplicatie >> run with graphic processor...

daca placa Intel poate sa ruleze aplicatia atunci nu o schimba cu nVIDIA. daca vrei sa te convingi, instaleaza un joc pe care placa aia nu l poate rula.

lucrul asta fac automat driverele de la nVIDIA si nu trebuie sa te stresezi prea mult, poti sa modifici din drivere la 'customize which programs use the gpu' daca tu vrei dar nVIDIA consuma si mai mult si incalzeste si calcul mai tare...

optimus se numeste tehnologia daca ai nVIDIA...

https://en.wikipedia.org/wiki/GPU_switching