| PiatrăAscuțită a întrebat:

Salut,TPU! In perioada medievala ca arme "de foc" se foloseau arcul si arbaleta. Dupa parerea voastra care credeti ca era mai eficienta? Cel mai bun raspuns primeste FUNDA! >:

Răspuns Câştigător
| Snowal15lea a răspuns:

Arbaleta era mai eficienta deoarece propulsa sagetile la o distanta mai mare si cu mai multa putere ba chiar propulsa 3 deodata depinde de mecanism insa arcul era o metoda mai usoara si mai rapida fata de arbaleta cred ca tot demodatul arc este mai bun.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Arme de foc din perioada medievala nu erau de cat muschetele. Intre arc si arbaleta, arbaleta era cea mai eficienta pentru ca avea putere mai mare de penetrare.

| wintermee11 a răspuns:

Fuga prietene.cea mai tare arma, valabila si.n zilele noastre.
...totusi,cred ca arcul...forta de strapungere mai mare.

| tr3ig a răspuns:

Cea mai puternica arma din cate se stie este arbaleta, dar si un arc daca este undeva la 2 metrii lungime si cu o coarda buna, iar cel care trage cu el poate are puterea sa il intinda cum trebuie atunci este mult mai bunwinking