| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare legata de un PC, dupa ce apas butonul power nu se intampla nimic nici un semnal trimis la monitor, nici un led aprins nimic. Vreo idee cum as putea rezolva singur?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| PainTech a răspuns:

Deci spui ca nu ai schimbat la e nimic...
Incearca sa cuplezi stecherul la alta priza. Incearca sa scoti ramii si sa ii introduci la loc. Verifica daca firele sunt bine conectate unde trebuie.

Testeaza tensiunea in sursa folosind un multimetru pentru a verifica daca problema e de la sursa.

Poti introduce macar un post card in unul din sloturile PCI-e libere. Nu ai nici asa ceva? Atunci scoti toate componentele "inutile" pentru BOOT si schimbi fiecare componenta ( pe rand ) cu una care stii ca functioneaza.

Vezi tu, problema e destul de dificil de diagnosticat si cu uneltele necesare. Poate fi de la sursa, placa de baza, cabluri, scurt-circuit, procesor, etc.
Nu cred ca o poti rezolva singur acasa... Oricum, mult noroc!

2 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Ai modificat ceva recent? E posibil sa se fi miscat mufa de on/off de pe placa de baza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Nu am schimbat nimic la el de ceva timp