| TheAceman a întrebat:

Intrebarea asta e pentru cineva care se pricepe destul de bine la calculatoare, laptopuri si orice tine de asta, sau de o persoana care are un laptop de ceva timp.
Am un laptop Lenovo Y50-70 (i5 4210H, 8 GB RAM, GTX 960M 4 GB, 1 TB + 8 GB SSHD)
Am luat acest laptop pentru gaming.
Este relativ nou (2-3 luni)
Intrebarea mea este, ținand cont ca atunci cand ma joc pe laptop pe battery power scade performanta intr-un mod considerabil, ar trebui sa ma joc pe laptop in timp ce se incarca si sa il tin zilnic intre 30-80% (dar am citit pe internet ca nu e bine sa ma joc in timp ce se incarca), sau sa il tin la incarcat in permanenta in timpul in care ma joc (adica sa il tin la 100% timp de cat ma joc pe el)
Mentionez ca ma joc de obicei cam 5-6 ore pe zi, si sa-l tin 100% 5 ore mi se pare cam mult.
Si cand spun ca ma joc, ma refer exact la asta (gaming), nu ma refer ca umblu pe el, ca atunci cand umblu normal pe el (pe internet de exemplu) nu il tin la incarcat.
Cea ce vreau eu este sa ma joc pe el in asa mod incat sa am acest laptop si sa mearga bine si peste vreo 2-3 ani, daca se poate fara sa schimb bateria sau incarcatorul

Daca nu am pus intrebarea in categoria portivita, imi cer scuze.

8 răspunsuri:
| TheAceman explică:

Mentionez ca bateria este non-removable, deci nu am cum sa o scot

| RS4 a răspuns:

Cel mai indicat este cand esti conectat la priza, sa scoti bateria din el. Doar cand mergi undeva, casa de vacanta, etc, ii pui bateria. Bafta!

| RS4 a răspuns:

Acum am vazut commentul tau cu bateria. Nu prea ai ce sa ii faci atunci. Stiu ca nu prea e indicat sa se descarce si sa se incarce in acelasi timp. Scurteaza viata bateriei. Ideal ar fi sa scurtezi sedintele de gaming. Dar asta nu e prea placut. Cat va tine va tine. Oricum 2-3 ani nu trebuie sa iti faci griji.

| SpeedPrimer a răspuns:

Daca nu poti scoate bateria alta optiune nu ai decat sa il incarci 100% si sa te joci pana se descarca apoi sa il inchizi si sa il faci iar 100% si tot asa dar fara sa il folosesti cand se incarca.
Poti sa te joci pe el si cand il incarci doar ca se va scurta viata bateriei dar nu cine stie ce.

| octav005 a răspuns:

Cel mai bine cand il incarci sa nu il folosesti la gamming, pentru ca ii reduci performanta bateriei, si normal ca se si ingalzeste.
el se incarca si tu te joci pe el.
indicat ar fi sa il incarci noapatea cand nu umbli pe el.

| K0sti a răspuns:

Ai citit prostii!

| TheAceman explică (pentru K0sti):

Atunci care e adevaru'?