| TheAceman a întrebat:

Acum o saptamana si putin am achizitionat un laptop de gaming. Ma gandesc ca daca e de gaming este normal sa stai pe el zilnic in jur de 6 ore sa te joci.
Chestia e ca asta este primul meu laptop (inainte aveam XBOX 360 si un PC praf) si nu stiu cum sa il incarc. Adica un program bun de incarcare. Bateria este Li-Ion, este non-removable (deci nu imi spuneti sa-i dau jos bateria cand il tin in priza). Eu defel ma joc jocuri pretentioase cand laptopul este bagat in priza. Ajunge pe la 85%, il scot din priza, navighez pe net, ma joc jocuri mai putin pretentioase, ori ma uit la filme/seriale pana cand ajunge bateria la 20%. Apoi iar il tin in priza si ma joc pana la 85%.
Problema e ca de la 20% pana la 85-90%, bateria se incarca in aprox 1h 30m. Deci daca vreau sa fac gaming 5-6 ore trebuie sa il bag la incarcat de vreo 3-4 si dupa o incarcare de 1h 30m scot incarcatorul din priza, stau pe el 2h (depinde cum il folosesc cand nu e in priza) pana se descarca si apoi il bag iar la incarcat si tot asa.
Cum este mai bine, sa fac ce am facut si pana acum sa imi tin laptop-ul minim 2 ani fara probleme, ori am mai auzit sa il las peste 100% (insa bateria laptop-ului meu este non-removable, dar am auzit ca dupa 100% nu pateste nimic la laptopurile mai noi)
deci il tin mai mult, dar il bag la incarcat de mai putine ori pe zi.
La unii am auzit sa nu il las peste 100% ca nu e bine.
Deci intrebarea mea este care din variantele astea este buna ca sa imi tin laptopul si alimentatorul lui minim 2 ani fara probleme. Mentionez ca ma joc destul de mult pe jocuri foarte noi, insa am intrat in Power Options si am dat procesorul la 90% ca sa nu se incalzeasca mult. Acum daca ma joc 2 ore in continuu temperatura procesorului (CPU e undeva intre 70-80C rar ajunge la 81-82 in conditiile in care am inteles ca un i5 precum al meu are maximum safe temperature de 100C, deci nu il incalzesc mult sa fie asta problema. In idle temperatura e undeva intre 35-50C.
Deci tinand cont ca e un laptop de tip gaming (Lenovo Y50-70, specs: i5 4210H, GTX 960M 4GB, 8GB RAM DDR3, SSHD 1TB + 8GB, UHD)
Cum ar trebui sa il incarc?
Care varianta este corecta?
Stiti alta modalitate?

Repet: bateria este Li-Ion si nu se scoate
Sper ca intrebarea e in categoria potrivita. Daca nu este imi cer scuze

Funda! happy

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Am explicat aici ce si cum: http://www.epasystems.ro/laptopuri/

Ai si o poza cu un acumulator si electronica existenta in el! Poti sa-l tii si 3 zile in priza non-stop ca electronica aia ii taie incarcarea atunci cand trebuie! Valabil si pentru telefoane, tablete! Orice acumulator LI-Ion sau polymer are acea electronica de control in el!
Vezi si ce a scris LinxCont mai jos!

13 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Aia crezi tu ca e laptop de gaming! Asa arata un laptop de gaming: http://i.imgur.com/m6h7RaS.jpg
E un laptop de duzina din clasa multimedia si atat! Bateria aia nu va tine 2 ani indiferent ce regim adopti...deci nu te chinui prea mult!

| TheAceman explică (pentru K0sti):

Tin sa te contrazic, acesta este un laptop de tip gaming, precum scrie si la specificatiile lui. Chiar daca laptop-ul nu este chiar ieftin, este un laptop destul accesibil in comparatie cu celelalte laptopuri de gaming. Iar acesta este un laptop de tip gaming. N-am spus ca este un laptop foarte bun de gaming pentru ca stiu ce inseamna asta. In primul rand un GTX 980M de 4GB nu se compara cu un GTX 980 simplu de 4GB(ca sa nu mai zic de GTX 1080), procesorul meu este i5, este destul de bun, insa nu este chiar un procesor foare bun, avand doar 2 nuclee reale.
Sunt constient ca nu este un super laptop de gaming, nici macar unul,, average'' de gaming, din contra, laptopurile de gaming fiind foarte scumpe, acesta este unul accesibil. Nu cred ca se poate spune ca este unul ieftin. Este un laptop bun ca si laptop, este un laptop accesibil de tip gaming, dar asta nu schimba faptul ca este un laptop de tip gaming, care este parerea mea bine echilibrat, in mare inclinat spre partea de gaming, dar nu total

| K0sti a răspuns (pentru TheAceman):

Nu ai inteles...se pare ca nici din poza aia...
Un laptop de gaming are alta arhitectura interna, alte sisteme de racire, altfel gandit! Ce ai tu, este un compromis, sortit unor defecte iremediabile daca nu-l vei ingriji cum trebuie! In speta placa video!

| TheAceman explică (pentru K0sti):

Ok, si cum sa il incarc? Asta a fost intrebarea mea... Sa il tin in priza peste 100% cand ma joc, sa il tin mereu intre 20 si 80 (dar sa-l incarc si descarc de 4-5 ori pe zi)?

| KanezuY a răspuns (pentru TheAceman):

Pai merge si fara baterie laptop-ul, adica pui acumulatoru in priza si bagi mufa in laptop si merge.

| TheAceman explică (pentru K0sti):

Bun, deci sa-l tin in priza Dar noaptea il si atunci cand nu-l folosesc il scot de la incarcat?

| K0sti a răspuns (pentru K0sti):

Ca idee, acumulatorul ala din poza imi apartine, e de la un Asus, ingrijit ca la carte, dupa 8 luni mai tinea 20 minute!

| K0sti a răspuns (pentru TheAceman):

Poti sa-l scoti, ca nu se intampla nimic! Din contra, faci economie de curent!

| TheAceman explică (pentru K0sti):

Dar bateria are probleme?

| K0sti a răspuns (pentru TheAceman):

Nu!

| K0sti a răspuns (pentru TheAceman):

Am explicat aici ce si cum: http://www.epasystems.ro/laptopuri/

Ai si o poza cu un acumulator si electronica existenta in el! Poti sa-l tii si 3 zile in priza non-stop ca electronica aia ii taie incarcarea atunci cand trebuie! Valabil si pentru telefoane, tablete! Orice acumulator LI-Ion sau polymer are acea electronica de control in el!
Vezi si ce a scris LinxCont mai jos!

| LinxCont a răspuns:

Http://batteryuniversity.com/......_batteries

Din tabelul:
Depth of discharge------Discharge cycles
100% DoD------------------300-500
50% DoD-----------------1200-1500
25% DoD-----------------2000-2500
10% DoD-----------------3750-4700
se poate vedea ca o descarcare mai redusa a bateriei
mentine mai mult timp capacitatea bateriei.

Daca descarcarea se face la 100%, atunci la 500 cicluri vom avea o energie stocata si folosita de 500x100 = 50000

Tabelul de sus devine:
Descarcare-----Cicli-----------Energie folosita
100% DoD-----300-500------30 000 - 50 000
50% DoD-----1200-1500----60 000 - 75 000
25% DoD-----2000-2500----50 000 - 62 500
10% DoD-----3750-4700----37 500 - 47 000

Cu cat descarcarea e mai mare, cu atat scade numarul de cicli incarcare-descarcare.
Cu cat descarcarea e mai mica, numarul de cicli la care rezista bateria se mareste, insa maximul de eficienta se obtine la o descarcare de 50%.

Asta inseamna ca e bine ca de la 30%-40% sa se puna la incarcat.

La fel, temperatura ridicata combinata cu incarcarea la capacitate maxima scade capacitatea bateriei:

Temperature------40% charge------100% charge
O°C----------------98%---------------94%
25°C----------------96%---------------80%
40°C----------------85%---------------65%
60°C----------------75%---------------60% (after 3 months)

Cu cat bateria e mai incarcata si temperatura e mai ridicata, capacitatea bateriei scade mai mult.

Ca sa putem prelungi viata bateriei, ar trebui sa o folosim intre 30% - 80% si sa o tinem la temperatura scazuta.

In cazul laptopului, ar trebui folosit conectat la priza, apoi spre sfarsitul folosirii se scoate din priza, se lasa pana ajunge la 40%-70% si se opreste folosirea, urmand a fi conectat din nou la priza la urmatoarea folosire.
Incarcatorul trebuie sa fie intr-un loc bine ventilat pentru a se putea raci.
Daca nu de foloseste mai mult timp, e bine sa se pastreze la o incarcare de 50%.

De mare ajutor e folosirea unui cooling pad sub laptop care sa ajute la racire. (caldura are efect foarte daunator asupra bateriei)

| KanezuY a răspuns:

Schimba laptopul/returneaza-l si iti iei altul cu baterie detasabila.

| TheAceman explică (pentru KanezuY):

De ce as face asta? Am luat acest laptop pentru ca am vrut, si cu siguranta exista un regim de incarcare si pentru astea, ca doar nu degeaba sunt facute. Eu am intrebat ce program de incarcare sa am pentru laptopul asta, sunt foarte multumit de el.