La un pc procesorul deține nuclee? Ce sunt aceste nuclee? La ce ajuta? Si 6 nuclee ajuta sa meargă jocurile in mai multe fps?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Un nucelu este creierul unui procesor, cu cat are mai multe nuclee cu atat mai dezvoltat este, de ceva vreme prin metoda hyperthreating sa-i zicem, se inmultesc de x2 procesoarele fizice, astfel un procesor cu 6 nuclee prin procedeul de mai sus se va comporta precum un procesor cu 12 nuclee, de ce? pentru ca va avea 6 nuclee fizice si 6 logice...
Daca procesorul tau are 6x2 nuclee atunci da este foarte bun pentr gaming!
Ne puteai spune modelul procesorului si iti spuneam daca este potrivit pentru gaming sau nu.

| doctorandus a răspuns:

Daca ai 6 nuclee e ca si cum ai avea 6 procesoare. Bine, la AMD e un pic mai complicat.