| OneTap a întrebat:

Luna trecuta am avut de platit la curent 780KW. Nu am cumparat niciun produs nou care sa mearga pe curent elecric. In lunile trecute nu imi veneau asa de multi KW de planta,si consumul de KW este mai mic fata de lunile trecute in care chiar era cheltuiala. Produsele ce le tin cel mai des in priza sunt : Boilarul, Frigiderul si lada frigorifica. Ce credeti ca ar cosuma asa de mult?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nimic! Pot fi cateva cauze:
-ai platit mai mult si acum s-a facut o citire si s-a reglat. De aia este bine sa faci ca mine: pe o foaie de calcul scriu numarul de la citire contoar. Lunar dau citirea contoarului. In lunile cand am consum mai mic pun mai mult curent. Am avantajul ca la mine citirea de catre cei de la DIGI (Eu sunt la DIGI) nu se face. Imi pun cat vreau eu si ei chiar daca verifica nu fac decat sa recalculeze si ies mai putin la verificare decat in celelate luni;
-o alta cauza poate fi o defectiune la contoar. Sa verifici sa nu se invarta mai repede decat trebuie. Daca nu te pricepi fa o reclamatie la provider-ul tau;
- o ultima cauza poate fi faptul ca s-a gresit o citire si acum au reglat problema.
Oricum, cu lada frigorifica si cu boiler consumul poate ajunge la 200-300 Kw pe luna dar nu la 780. Ceva nu este inregula. Mergi la ei cu factura si cu o citire de pe contoar si lamureste-te!